16.08.2011

Zalanie auta – kto wypłaci odszkodowanie?


Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas słoneczną pogodą. Wręcz przeciwnie, co rusz zaskakuje nas obfitymi opadami deszczu, które niespodziewanie zmieniają ulice naszych miast w rwące potoki. Wówczas już tylko krok do zalania naszego auta. Czy przed takim zdarzeniem losowym można się ubezpieczyć? I jak się zachować, jeśli dojdzie już do podtopienia samochodu?

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Zgodnie ze standardem rynkowym, skutki powodzi, gradobicia, nawałnic czy innych żywiołów są wśród tych zdarzeń losowych, przed którymi chroni nas ubezpieczenie Auto Casco. Tego typu zapis zawarty jest bowiem w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC.

W przypadku szkody komunikacyjnej spowodowanej zalaniem ważne jest, by jak najszybciej zgłosić ją do ubezpieczyciela. Czas jest tutaj niezwykle istotny, bo zalane auto musi jak najszybciej trafić do warsztatu, przede wszystkim ze względu na instalacje elektroniczne znajdujące się w samochodzie – radzi Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Link4. Na pierwszy rzut oka trudno jest określić zakres uszkodzeń spowodowanych wodą. Wiele zależy od stanu podzespołów, sprawności zabezpieczeń i czasu przebywania auta w wodzie. Nierzadko wiele zalanych układów elektroniki i innych elementów należy poddać badaniom sprawności i ewentualnie wymienić na nowe. Na pewno wszystkie powinny zostać oczyszczone i wysuszone. Dlatego weryfikowanie uszkodzeń powinno być przeprowadzane w warsztacie.

Czego natomiast nie należy robić? Jeśli nie chcemy spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania, powinniśmy zadbać o to, aby na potencjalną szkodę nie miało wpływu nasze celowe i świadome działanie, które mogłoby uszkodzić samochód. Jeśli auto zostanie zalane, starajmy się nie uruchamiać go na własną rękę, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić silnik. W takiej sytuacji lepiej wezwać pomoc holowniczą, która przysługuje nam w ramach assistance. Z powyższych powodów ryzykowne jest także świadome przejeżdżanie przez zalane ulice – radzi Jan Sadowski z Link4.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: materiały prasowe Link416.08.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »