27.05.2011

Wyjeżdżasz za granicę? Porównaj cenę polisy z kosztami leczenia

Wyjeżdżasz za granicę? Porównaj cenę polisy z kosztami leczenia
Wyjeżdżasz za granicę? Porównaj cenę polisy z kosztami leczenia

Koszty leczenia za granicą mogą być nawet 300 razy wyższe od ceny ubezpieczenia podróżnego. Dlatego wybierając się w podróż zagraniczną, warto zastanowić się nad zakupem polisy, która zapewni m.in. pokrycie kosztów leczenia i natychmiastową pomoc lekarską.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Rozpoczyna się sezon, w którym chętnie wybieramy się na urlopy zagraniczne. Jak wynika ze statystyk Instytutu Turystyki, tylko w 2010 roku – w okresie od maja do sierpnia – podróż zagraniczną odbyło ok. 3 mln Polaków. Polscy turyści najczęściej odwiedzali Włochy (12 proc.), Niemcy (10 proc.), potem Chorwację, Czechy i Hiszpanię (po 8 proc.).

Według danych, aż 60 proc. wyjazdów była organizowana samodzielnie, a ok. 1/5 za pośrednictwem biur podróży. O ile te ostatnie w ramach wykupionej wycieczki najczęściej oferują ubezpieczenie podróżne, to w przypadku pozostałych wyjazdów o swoje ubezpieczenie podróżnicy muszą zadbać samodzielnie.

Szacunki mBanku i BRE Ubezpieczenia pokazują, że koszty leczenia za granicą mogą być nawet 300 razy wyższe od ceny ubezpieczenia podróżnego. Dla przykładu, jeden dzień w szpitalu we Francji to koszt nawet 1500 EUR, podczas gdy koszt ubezpieczenia stanowić będzie tylko ok. 0,3 proc. tego kosztu.

Przykładowe koszty świadczeń medycznych za granicą pokazują generalnie, że przezorny podróżnik – planując wyjazd – powinien przygotować się na pokrycie znacznych kwot za wizytę u lekarza lub pobyt w zagranicznych szpitalu.

 

wizyta u lekarza

1 dzień w szpitalu

Hiszpania

40-60 EUR

180 EUR

Francja

30-70 EUR

600 - 1500 EUR

Egipt

20-40 USD

100-300 USD

Włochy

36 EUR

Bd

Tunezja

30-40 TND

30-200 TND

Turcja

30 USD

50 USD

Szwajcaria

100 CHF

800 CHF

Źródło: szacunki własne

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Tymczasem cena ubezpieczenia turystycznego mDirect, dostępnego w mBanku, dla 4-osobowej rodziny – przy założeniu, że wyjeżdża ona na osiem dni – może wynieść 52,80 zł (w wariancie Minimum). W wypadku wyboru pozostałych pakietów, charakteryzujących się większym zakresem opieki i sumą ubezpieczenia, cena ubezpieczenia wyniesie: 91,60 zł (Medium) lub 172,40 zł (Maksimum).

Dobrze dobrane ubezpieczenie podróżne pozwala wyeliminować lub ograniczyć niebezpieczeństwo znacznego uszczuplenia portfela w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Dzięki ubezpieczeniu musimy płacić za koszty leczenia i lekarstw w obcym kraju, transport medyczny czy odszkodowanie wobec innej osoby, której naszym działaniem wyrządzimy szkodę. Co ciekawe, otrzymamy także zwrot kosztów, jeśli nasz bagaż zostanie zagubiony lub uszkodzony  - tłumaczy Małgorzata Cieślak, ekspert ds. ubezpieczeń w mBanku. Warto podkreślić, że wiele z tych okoliczności może wystąpić jednocześnie, a taka „kumulacja” może słono kosztować i sprawić, że zamiast wspominać podróż latami, będziemy chcieli o niej jak najszybciej zapomnieć – dodaje Cieślak.

Z danych mBanku i BRE Ubezpieczenia wynika, że najczęściej poza granicami kraju zdarza się nam nagłe zachorowanie – 45 proc. przypadków. Korzystamy wówczas z pomocy ubezpieczyciela w celu znalezienia najbliżej placówki medycznej lub umówienia wizyty specjalisty. Z osób kontaktujących się z ubezpieczycielem, 12 proc.  zgłaszało udział w różnych wypadkach, a 1,5 proc. uczestniczyło w zdarzeniach komunikacyjnych.

Na szczęście Polacy że coraz częściej myślą o zakupie ubezpieczenia podróżnego, co potwierdzają dane mBanku i BRE Ubezpieczenia. W ubiegłym roku Klienci złożyli blisko dwa razy więcej wniosków o ubezpieczenie medyczne niż w latach poprzednich. Trend ten powtarza się także w 2011 r. – mówi Paweł Zylm, Prezes BRE Ubezpieczenia.

Jeszcze nie jest zbyt późno aby wykupić ubezpieczenie podróżne, nawet jeśli data naszego wyjazdu jest już bardzo bliska. Polisy w kanałach direct, w tym ubezpieczenie w mBanku, można kupić przez internet lub telefon nawet czekając na lotnisku, na 2 godziny przed wyjazdem – podpowiada Paweł Zylm. Numer polisy, pozwalający na skorzystanie z ubezpieczenia, Klient otrzymuje SMS-em na nr telefonu komórkowego. Potwierdzenie zawarcia polisy przesyłane jest również w formie dokumentu PDF na skrzynkę e-mail.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: mBank27.05.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »