06.06.2011

Silnik Ford EcoBoost

Tagi: 
Silnik Ford EcoBoost
Silnik Ford EcoBoost

Nowy C-Max jest pierwszym model Forda na świecie, który został wyposażony w nowy silnik Ford EcoBoost o pojemności 1,6 litra.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Czterocylindrowy silnik Ford EcoBoost jest nową generacją wysokowydajnych silników o zmniejszonej pojemności i niskiej emisji dwutlenku węgla. W nowym silniku 1,6 l (wraz z jednostką o pojemności 2,0 l, którą niedawno wprowadzono w S-Max, Galaxy i Mondeo) możemy dostrzec praktycznie same korzyści: zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla o 20 procent w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami benzynowymi o większej pojemności i podobnej mocy oraz imponujący moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej silnika.

Z czego zbudowany jest silnik EcoBoost?
Silnik 1,6-litrowy Ford EcoBoost jest lekką konstrukcją z aluminium. Dolny fragment posiada sztywny i lekki blok cylindrów w formie odlewu ciśnieniowego, zespoloną pokrywę łożysk głównych i użebrowaną miskę olejową. Silnik zawiera zawierającą trzy kluczowe technologie:


- wtrysk bezpośredni za pomocą centralnie zamontowanych wysokociśnieniowych wtryskiwaczy, wtryskuje on paliwo w małych, dokładnych dawkach pod ciśnieniem do 200 barów: rozmiar kropli nie przekracza zazwyczaj 0,02 mm, czyli jednej piątej grubości włosa ludzkiego.

- turbosprężarka z wirnikiem o małym momencie bezwładności, obracającym się z prędkością przekraczającą 200 000 obr/min. Zapewnia ona taki sam moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej, jaki w najnowszych silnikach wysokoprężnych. Ponadto umożliwia płynne i dynamiczne osiągi w całym zakresie prędkości silnika.

- zmienne fazy rozrządu, niezależnie dla zaworów ssących i wydechowych, zapewnia to optymalizację przepływu gazu przez komorę spalania w każdej prędkości obrotowej silnika.

System Ti-VCT wykorzystuje różnicę między kolektorem ssącym a wydechowym, by zwiększyć przepływ chłodniejszego, świeżego powietrza przez silnik przy niskiej prędkości. Powoduje to zwiększenie momentu obrotowego i umożliwia przyspieszenie obrotów turbosprężarki.

Te trzy zalety powiązane razem umożliwiają zwiększenie osiągów i zapewniają dużo bardziej efektywny proces spalania w całym zakresie pracy silnika. Koncentruje się on zwłaszcza na zmniejszeniu strat tarcia i innych strat niemożliwych do uniknięcia. Silnik 1,6 l Ford EcoBoost ma małą pojemność w stosunku do tradycyjnych silników Duratec o pojemności 2,0 l, które zastępuje. Zapewnia to jednak same korzyści wynikające ze zmniejszenia tarcia wewnętrznego, mniejszych strat pompowania oraz mniejszej masy. Silnik łatwiej się nagrzewa, zużycie paliwa jest faktycznie mniejsze we wszystkich warunkach jazdy, zarówno po mieście, jak i na autostradzie.

Mikołaj Małecki, Dyrektor zarządzający firmą Auto-Boss, w jednym z odcinków prezentowanych w pierwszej serii cyklu Auto-Boss po godzinach, przybliża nam temat siników EcoBoost:” Ford wprowadza całą gamę silników EcoBoost w nowych modelach Forda, C-Maxie i Grand C-Maxie, są tu do wyboru dwie wersje silnika 1,6 l Ford EcoBoost o mocy 150 lub 180 KM. Obydwie wersje charakteryzują się imponującą mocą maksymalną wynoszącą 240 Nm już przy 1 600 obr/min. w połączeniu z bardzo szeroką, płaską krzywą momentu obrotowego. Są to silniki w specyfikacji 150/180 Koni. porównywalne z silnikami diesla, ale znacznie szerszym zakresie obrotu, mają do około 6 tys. obrotów. Są również przełomem, bowiem do tej pory Ford nie dawał rozwiązań w tym obszarze”.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: auto-przekroj.pl06.06.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »