09.06.2011

SEAT rozpoczyna produkcję Audi Q3

Tagi: audiQ3seat
SEAT rozpoczyna produkcję Audi Q3
SEAT rozpoczyna produkcję Audi Q3

SEAT rozpoczął właśnie produkcję modelu Audi Q3. Pierwsze egzemplarze nowego kompaktowego pojazdu sportowo-użytkowego marki Audi wyprodukowane dzisiaj w Martorell symbolizują zakończenie procesu rozpoczętego w 2009 roku od decyzji niemieckiego producenta o realizacji projektu Q3 w Hiszpanii. Q3 jest też pierwszym samochodem marki klasy premium produkowanym w hiszpańskiej fabryce.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Audi planuje, że do 2012 roku, czyli po pierwszym pełnym roku, liczba wyprodukowanych egzemplarzy nowego modelu wyniesie około 100 000. Q3 będzie produkowane na trzy zmiany, co będzie miało decydujące znaczenie dla realizacji celu SEAT-a, jakim jest pełne wykorzystanie mocy zakładów w Martorell.

Wolfram Thomas, Wiceprezes ds. Produkcji w firmie SEAT, podziękował „za współpracę wszystkim osobom zaangażowanym w projekt Q3 w ciągu ostatnich dwóch lat”. Thomas podkreślił także, że nowy model „jest kolejnym wyrazem zaufania Grupy Volkswagena, a zwłaszcza Audi do SEAT-a, a także dowodem na wysoki poziom wyszkolenia i profesjonalizmu pracowników firmy SEAT, którzy produkują tak prestiżowy model, jak Q3”.

Frank Dreves, Wiceprezes ds. Produkcji Audi AG, zaznaczył z kolei, że „produkcja Q3 jest przykładem na wykorzystywanie synergii w Grupie, w celu zwiększenia jej przewagi konkurencyjnej. Pracowników fabryki w Martorell cechuje wyjątkowo wysoki poziom kompetencji i kwalifikacji, pozwalający im realizować standardy wymagane w przypadku naszej marki. Emblemat Audi gwarantuje wysoką jakość modelu Q3”.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

W związku z uruchomieniem produkcji Audi Q3 SEAT utworzy łącznie 1500 nowych miejsc pracy, z których 700 już powstało. Rekrutacja nowych pracowników rozpoczęła się kilka tygodni temu i potrwa do września. W sumie około 1200 osób uczestniczyło w specjalnym 176-godzinnym programie szkoleń przygotowujących do pracy przy produkcji modelu Q3. Uruchomienie produkcji Q3 przez SEAT-a pozwoli też stworzyć lub utrzymać kolejne 4000 miejsc pracy w całej branży motoryzacyjnej w Hiszpanii.

SEAT i Audi zainwestowały blisko 330 milionów euro w obiekty i infrastrukturę niezbędną do produkcji Q3. Zastosowane rozwiązania należą do najnowocześniejszych na świecie. Zbudowano nowo halę montażową o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych, wyposażoną w 450 ultranowoczesnych robotów, które będą produkować Q3. Jednym z przełomowych rozwiązań jest zastosowanie po raz pierwszy tzw. kopuły dachu, opracowanej w tłoczni blach zakładów Audi w Ingolstadt w Niemczech.

Kilka ramion robotów pracujących pod „kopułą” montuje dach nadwozia samochodu. Dzięki systemowemu podejściu do obniżania masy podstawowa wersja Q3 waży niespełna 1500 kilogramów. Maskę silnika i zaokrągloną klapę bagażnika, w której osadzono tylne światła wykonano z aluminium. W konstrukcji bezpiecznego i solidnego przedziału pasażerskiego zastosowano liczne elementy z ultrawytrzymałej stali.

Audi liczy, że kompaktowy SUV będący debiutem marki w tym segmencie, stanie się przebojem na tle oferty innych producentów samochodów klasy premium. Cenę wersji podstawowej Q3 ustalono na 29 900 euro. Sprzedaż samochodu w Europie rozpocznie się w czerwcu, a premierę rynkową zaplanowano na ostatni kwartał bieżącego roku.

Audi Q3 to kompaktowy sportowy SUV należący do tej samej rodziny modeli Audi, co Q5 (produkowany w Ingolstadt) i Q7 (produkowany w Bratysławie). Q3 z pięciodrzwiowym nadwoziem o kompaktowej stylistyce coupe oferuje typowe atuty pojazdu sportowo-użytkowego, takie jak wysoka pozycja za kierownicą, duże koła i spory prześwit, podkreślające sportowy charakter. Sylwetce i dynamicznym osiągom samochodu kompaktowego towarzyszy przestronności i funkcjonalność SUV-a.

Bogate wyposażenie obejmujące szereg systemów wspomagających kierowcę sprawia, że Q3 może uchodzić za model wzorcowy w segmencie kompaktowych pojazdów sportowo-użytkowych klasy premium. Wybór oferowanych silników obejmuje trzy czterocylindrowe jednostki, w tym jedną TDI i dwie TFSI. Silniki rozwijają moc od 140 KM (103 kW) do 211 KM (155 kW). Oprócz wysokiej mocy wyróżnia je także efektywność.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: auto-przekroj.pl09.06.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »