25.04.2012

Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?
Leasing konsumencki czy kredyt samochodowy?

Podejmując decyzję o zakupie samochodu analizujemy oferty kredytowe różnych banków. Może warto zapoznać się również z propozycjami firm leasingowych? Może, choć mało znany, leasing konsumencki to dobry sposób, by sfinansować nasze auto?

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Leasing kojarzy nam się z formą finansowania właściwą dla przedsiębiorstw, tymczasem leasingobiorca wcale nie musi być przedsiębiorcą. Każdy z nas może ubiegać się o leasing konsumencki na zakup auta. Co prawda, jako osoby prywatne, nie będziemy mieli możliwości dokonywać odpisów amortyzacyjnych, wliczać rat leasingowych w koszty uzyskania przychodów czy też odliczać podatku VAT. Nie mamy jednak takich opcji również w przypadku kredytu samochodowego. Może się jednak okazać, że przy wyborze leasingu i tak oszczędzimy pieniądze, ponieważ firmy leasingowe mają spore zniżki u dealerów oraz u ubezpieczycieli, dzięki czemu nasze wymarzone auto będzie tańsze.

Mała popularność leasingów konsumenckich wynika w dużej mierze z bariery psychologicznej- wielu z nas nie podoba się fakt, że to nie my jesteśmy posiadaczami auta. Zawarcie umowy leasingu nie czyni nas właścicielami samochodu, daje jedynie prawo do jego użytkowania. Z drugiej jednak strony, pojazd nabyty dzięki kredytowi samochodowemu również tylko w części (51%) należy do nas. Obok naszego nazwiska w dowodzie rejestracyjnym wpisana jest nazwa banku.

Leasing konsumencki jest dużo wygodniejszy niż kredyt, jeśli chodzi o procedury i niezbędne formalności. Do tego, aby otrzymać nowy samochód w leasing prywatny wystarczą dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie (przy wysokim wkładzie własnym wystarczy nawet oświadczenie) o osiąganych dochodach. Firmy leasingowe są bardziej liberalne w ocenie naszych możliwości finansowych, a co więcej, przychylniej patrzą  na cywilnoprawne formy zatrudnienia (umowę- zlecenie lub umowę o dzieło).

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

W przypadku leasingu nasza rola ogranicza się do wyboru marki, koloru i wyposażenia samochodu. Pozostałymi formalnościami, w tym rejestracją i ubezpieczeniem samochodu zajmie się firma leasingowa, a my w przeciągu kilku dni odbieramy auto gotowe do drogi.

Minusem leasingu konsumenckiego są zapisy w umowie, które mówią, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, leasingodawca nie zwraca opłat i wpłaconych już rat leasingowych.  I mimo że to my płacimy składki ubezpieczeniowe, to faktycznym ubezpieczycielem jest firma leasingowa i to ona otrzymuje odszkodowanie za skradzione lub zniszczone auto.

Jak wygląda wysokość rat w przypadku kredytu samochodowego i w przypadku leasingu? Który jest bardziej opłacalny? Poniżej zestawienie trzech najtańszych kredytów:

TOP 3 KREDYT SAMOCHODOWY - wartość samochodu – 45 tys. zł, LTV = 80%, długość kredytu – 4 lata

 

Rata kredytowa

BNP Paribas Fortis - Kredyt samochodowy- oferta promocyjna

845,30 PLN

Getin Bank - Kredyt samochodowy- oferta promocyjna

867,38 PLN

MultiBank - Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny

889,79 PLN

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

I trzech najkorzystniejszych leasingów:

TOP 3 LEASING - wartość samochodu – 45 tys. zł, wpłata inicjalna – 20%, okres leasingu – 4 lata

 

Rata leasingowa

PKO Bankowy Leasing

929,70 PLN

VB Leasing

933,53 PLN

BRE Leasing

941,36 PLN

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak widać w powyższym porównaniu najlepszy kredyt jest o 80 zł tańszy od najkorzystniejszego leasingu. Generalnie różnica nie jest tak duża jak wynika z powyższego zestawienia, dlatego warto przyjrzeć  się  konkretnym ofertom. Najlepiej uzyskać w banku oraz od firmy leasingowej stosowne harmonogramy spłat. W przypadku leasingu należy jeszcze wziąć pod uwagę  koszt wykupu samochodu po zakończeniu leasingu. Po obliczeniu wszystkich opłat może się okazać, że jednak leasing będzie korzystniejszy…

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Autoa.pl25.04.2012
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »