27.06.2011

Jak zadbać o klimatyzację.


Coraz większa ilość klientów zwraca się do nas z pytaniem: „Jak prawidłowo użytkować i eksploatować klimatyzację”?

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Producenci samochodów zalecają przynamniej raz na 3 lata sprawdzać właściwą ilość czynnika w układzie klimatyzacji, co gwarantuje jego poprawne działanie. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest coroczna obsługa. Klimatyzacja powinna być sprawdzana pod względem czystości, drożności układów nawiewowych. Samochody wyposażone w filtry przeciwpyłowe, węglowe w układzie nawiewu, powinny mieć przynajmniej raz w roku wymieniany filtr. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest czystość kanałów nawiewowych, które często wiążą się z przykrym zapachem, jeśli są przez nas zaniedbane.

Czyszczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które wpuszczone w kanał nawiewowy zabijają przykre zapachy. Ostatnio pojawiła się również nowa metoda – generatory ozonu, stosujemy je jednak bardziej profilaktycznie, gdyż nie dają dużej pewności wyczyszczenia układów klimatyzacji. Jak eksploatować samochody wyposażone w klimatyzację żeby czystość układów, oraz prawidłowe działanie było jak najdłuższe? Wymiana filtrów nawiewowych, pamiętajmy, że wilgoć i kurz jest środowiskiem bakterii. Ważne również by przed końcem jazdy na 5/10 min wyłączyć klimatyzację Aby nawiew zdążył osuszyć kanały nawiewowe, mówi Marek Godzieszka, Dyrektor ds. technicznych, Auto-Boss.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Do objawów, że nasz układ klimatyzacji jest niesprawny zaliczamy na przykład, słabe chłodzenie, zwiększone zużycie paliwa, większy hałas, zaparowane szyby oraz nieprzyjemny zapach. Dbając o nią latem starajmy się parkować w cieniu. Przed rozpoczęciem jazdy przez chwilę zostawiać drzwi otwarte, natomiast na początku podróży ustawiajmy chłodzenie i dmuchawę na maksimum. Ponadto o ile to możliwe, przez kilka pierwszych min. podróżujmy z otwartymi oknami. Nie dopuszczajmy również do obniżenia temperatury poniżej 22ºC. W zimie, kierujmy nawiew na przednią szybę, włączajmy tryb zamkniętego obiegu powietrza oraz nastawiajmy ogrzewanie i dmuchawę na maksimum.

Ponadto starajmy się włączać klimatyzacje przynajmniej raz w tygodniu, także zimą, dbajmy o pasek klinowy, unikajmy serwisów nie mających właściwych narzędzi, materiałów ani odpowiedniej wiedzy.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: auto-przekroj.pl27.06.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »