19.09.2011

Jak poznać, czy auto jest po powodzi?


auto-przekroj.pl

Decydując się na zakup używanego samochodu powinniśmy być bardzo ostrożni, gdyż sprzedawcy chętnie ukrywają mroczną przeszłość pojazdu. Pomimo dobrego wrażenia jakie zrobi na nas auto na pierwszy rzut oka, powinniśmy być niezwykle czujni i przetestować je na wszystkie możliwe sposoby.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Konieczne jest sprawdzenie czy dany pojazd nie był podtopiony lub zalany. Jak tego dokonać?

Podczas pierwszego oglądania powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów, część z nich zauważymy od razu, gołym okiem.

Testowanie samochodu można rozpocząć od najbardziej oczywistych miejsc, takich jak siedzenia, dywaniki oraz wykładzina pod nimi. W przypadku, gdy auto było zalane można zaobserwować w tych rejonach ślady pleśni, wilgoci lub nieprzyjemny zapach. Mniej dokładni oszuści mogą zostawić również źle wypraną tapicerkę, której dokładne przyjrzenie się spowoduje, że odkryjemy całą prawdę.

Możemy pokusić się także o demontaż poszycia drzwi, jeżeli pojazd stał w wodzie pojawi się po wewnętrznej stronie ślad linii wodnej. Warto zwrócić uwagę na głośniki w dolnej części oraz ich kondycję . Dobrym pomysłem jest odkręcenie koła i skontrolowanie stanu nadkola.

Wystarczy rzut oka na karoserię, żeby zobaczyć czy samochód został podtopiony. Niewłaściwie osuszona blacha szybko znacznie korodować. Kontrola tego typu powinna dotyczyć także elementów podwozia, gdy styki wiązki przewodów elektrycznych będą korodować to możemy być praktycznie pewni, że sprzedawca nie powiedział nam wszystkiego o przeszłości samochodu.

Jeżeli podczas próbnych jazd zaobserwujemy nadmierne parowanie szyb powinno wzbudzić to naszą czujność. Zjawisko to może świadczyć o nadmiernej wilgoci we wnętrzu pojazdu.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pracy silnika. Po podtopieniu auta będzie on pracował nierówno na niskich obrotach i z pewnością nasze ucho szybko to wychwyci. Spowodowane jest to uszkodzeniem elektroniki pojazdu oraz niedrożności katalizatora. Koniecznością jest zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju czujniki i złącza układu elektrycznego, gdyż wymiana tych elementów kosztuje fortunę, a co więcej może przysporzyć nam wiele problemów w trakcie użytkowania.

Nie dajmy skusić się atrakcyjną ceną! Istotne jest dokładne sprawdzenie pojazdu, gdyż tego typu niedopatrzenie może nas w przyszłości sporo kosztować. Na szczęście ciężko jest precyzyjnie usunąć ślady długotrwałego stania pojazdu w wodzie.

Jeżeli nie jesteś pewien czy sam będziesz potrafił określić stan samochodu możesz wynająć specjalistę lub serwis, który zrobi to dla Ciebie. Decydując się na używane i sprowadzane auto zwróćmy uwagę również na region pochodzenia. Pojazd z miejsca, które niedawno dotknięte zostało powodzią powinien wzbudzić naszą czujność. Nawet jeżeli sprzedawca od początku mówi nam o podtopieniu samochodu powinniśmy dobrze przemyśleć tę decyzję, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych aut z rozbudowaną elektroniką. Reanimacja pojazdu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych!

Nie warto zatem ryzykować dla niższej ceny samochodu, jeżeli nie mamy pewności co do jego przeszłości. Zaoszczędzone pieniądze i sporo więcej będziemy musieli zainwestować w renowację auta.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: auto-przekroj.pl19.09.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »