08.09.2011

Ford przed nowym wyzwaniem w Rajdzie Australii


mototarget.pl

Rajd Australii (8 – 11 września) o nowym, całkowicie zmienionym obliczu to krok w nieznane dla wszystkich uczestników Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, także dla załóg zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team.

Baza rajdu znajduje się po raz pierwszy w mieście Coffs Harbour, na północnym wybrzeżu Nowej Południowej Walii, a Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen oraz ich koledzy z zespołu Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila będą musieli szybko poznać specyfikę nowych odcinków specjalnych, które nigdy wcześniej nie gościły uczestników mistrzostw.

Dwudniowe zapoznanie z trasą to wyjątkowo ważny punkt przygotowań do dziesiątej rundy serialu WRC.  Regulamin zezwala tylko na dwa przejazdy zapoznawcze z ograniczoną szybkością podczas których trzeba sporządzić, a potem sprawdzić opis szutrowych odcinków specjalnych, wytyczonych na leśnych duktach i na drogach publicznych w rejonie bazy rajdu.

W czerwcu inżynier zespołu odpowiedzialny za ogumienie George Black odwiedził region, położony w połowie drogi pomiędzy Sydney i Brisbane i odbył rekonesans na trasie, aby zapewnić jak najlepsze przygotowanie zespołu do rajdu na wschodnim wybrzeżu Australii.

"Trasa rajdu to drogi o twardym podłożu, miejscami kręte i wąskie, ale także znacznie szybsze, bardziej płynne partie," powiedział George Black.  "Niektóre fragmenty przypominają krajobrazy, które pamiętamy z poprzednich edycji rajdu w Australii Zachodniej.  Inne partie, porośnięte gęstymi lasami deszczowymi podobne są do słynnego odcinka Whaanga Coast w Nowej Zelandii.

"Drogi publiczne są dobrze utrzymane, w wielu miejscach porośnięte drzewami na poboczach, bardzo blisko krawędzi drogi.  W razie opuszczenia idealnej linii przejazdu, można łatwo uderzyć w jedno z nich.  Większa część trasy odcinków specjalnych prowadzi przez tereny gęsto zalesione, dlatego dodatkową trudnością będą wczesnym rankiem i późnym popołudniem promienie wschodzącego bądź zachodzącego słońca.  Kierowcy będą narażeni na efekt stroboskopu w miejscach, gdzie słońce świeci przez gałęzie drzew," dodał Black.

Coffs Harbour to centrum szybko rozwijającego się handlu bananami.  Najsłynniejszym mieszkańcem miasta jest słynny aktor, zdobywca Oskara Russell Crowe.  Coffs Harbour to szybko rozwijający się kurort wakacyjny, wciśnięty pomiędzy łańcuch Wielkich Gór Wododziałowych i złociste plaże wybrzeża Pacyfiku.  Ale podczas rajdu Hirvonen nie będzie miał czasu, by podziwiać wspaniałą scenerię australijskich krajobrazów.

"W nowym rajdzie najistotniejsze jest szybkie poznanie charakteru trasy," powiedział 31-letni Fin.  "Kluczem do sukcesu jest precyzyjny opis, bo mamy tylko jeden przejazd, aby go sporządzić i drugi dla sprawdzenia.  Ale wyczucie charakteru trasy jest równie ważne.

Hirvonen wygrał dwie ostatnie edycje Rajdu Australii jako rundy WRC – w roku 2006, gdy było to jego pierwsze zwycięstwo w WRC oraz w roku 2009.  "Marzę o hat-tricku.  Nie mogę się już doczekać powrotu na szutry po asfaltowym Rajdzie Niemiec.  Lubię Australię.  Jest tam relaksująca atmosfera, co pomaga w przygotowaniach" dodał Hirvonen, obecnie trzeci w klasyfikacji kierowców.

Latvala zajmuje czwarte miejsce w punktacji.  Startował dotychczas w Rajdzie Australii trzy razy w swojej karierze, a jego najlepszym wynikiem jest czwarte miejsce w 2009 roku.  26-letni Fin także nie ukrywa radości z powrotu na szutry i wierzy, że będzie w stanie zatrzeć nienajlepsze wrażenia po pechowym Rajdzie Niemiec.

"Lubię szybkie szutrowe rajdy.  W ten weekend chcę walczyć o zwycięstwo," powiedział.  "Przeżyłem w tym roku sporo trudnych momentów, przegrywając rajdy niewielką różnicą czasową, ale nasz Ford Fiesta RS WRC jest konkurencyjny i wierzę, że zła passa jest za nami.  Australia to doskonałe miejsce, aby odwrócić kartę.

"Rajd odbywa się w nowym miejscu, co oznacza, że przygotowania przebiegają nieco inaczej.  Po zapoznaniu z trasą uważnie oglądamy materiał wideo z odcinków specjalnych.  Odcinki, na których ścigaliśmy się wcześniej mam zarejestrowane w pamięci, więc oglądanie wideo niewiele daje.  Ale w przypadku nowych tras zawsze można sie czegoś nauczyć.  Pozwala to lepiej poznać i zrozumieć charakterystykę odcinków," dodał Latvala.

Khalid Al Qassimi i Michael Orr pojadą trzecim Fordem Fiesta RS WRC.  Duet będzie walczył o punkty dla zespołu Team Abu Dhabi.  To będzie trzeci start Al Qassimiego w Rally Australia.  Kierowca jest świadomy, że nowe trasy wymagają innego podejścia.

"Z tego co wiemy, odcinki mają inny charakter w porównaniu z tymi sprzed dwóch lat.  Prognoza pogody przewiduje możliwość deszczu podczas rajdu, a drogi o twardym podłożu mogą być wtedy  naprawdę śliskie.  Kluczem do sukcesu będzie znalezienie dobrego tempa na suchej nawierzchni i odpowiedniego kompromisu pomiędzy szybką i bezpieczną jazdą, jeżeli spadnie deszcz.  Zbyt późne hamowanie na śliskiej drodze może oznaczać duże kłopoty," powiedział Al Qassimi.

Najnowsze wiadomości
* Załogi zespołu Ford Abu Dhabi skorzystają podczas Rajdu Australii z ogumienia szutrowego Michelin Latitude Cross, które będzie dostępne tylko w wersji wykonanej z twardej mieszanki.  Niedozwolone jest ręczne nacinanie opon, a każdy samochód może przewozić dwa koła zapasowe.

* Obok trzech załóg fabrycznych, do rajdu zgłoszono cztery inne samochody Ford Fiesta RS WRC.  Matthew Wilson / Scott Martin i Jewgienij Nowikow / Denis Giraudet będą walczyć o punkty dla zespołu M-Sport Stobart Ford, który zgłosił także załogę Henning Solberg / Ilka Minor.  Ponadto załoga Ken Block / Alex Gelsomino wystartuje w barwach zespołu Monster World Rally Team.

* Dachy samochodów Ford Fiesta RS WRC zespołu Ford Abu Dhabi będą w Rajdzie Australii nosiły barwy wybrane przez fanów Forda na stronie zespołu na Facebooku.  Kierowcy zostali poproszeni o opisanie swojego stylu jazdy i odpowiedź na pytanie, czym są dla nich rajdy, a kibice szukali podobieństw z cechami charakteru rozmaitych drapieżników.  W ten sposób Latvala został niedźwiedziem, Hirvonen wilkiem, a Al Qassimi sokołem.  Następnie użytkownicy strony Forda na Facebooku wybrali ulubione ilustracje dla każdego kierowcy, które zostały umieszczone na dachu samochodu.  

* Po powrocie z Australii Mikko Hirvonen będzie gościem specjalnym stoiska Forda na Salonie Samochodowym Frankfurt 2011.  Hirvonen da pokaz jazdy Fordem Fiesta RS WRC, spotka się także z fanami i będzie rozdawał autografy na stoisku w dniach 16 i 17 września.

Trasa rajdu
Baza rajdu i park serwisowy znajdują się na lotnisku w Coffs Harbour.  Rajd rozpocznie się dwoma przejazdami super odcinka specjalnego o nawierzchni mieszanej w czwartek wieczorem.  Odcinek ten będzie powtórzony na zakończenie etapów w piątek i sobotę.  Trasę piątkowego etapu wytyczono w rejonie miasteczka Ulong.  Sobota to najdłuższy etap rajdu, a odcinki specjalne znajdują się na południe od Coffs Harbour w hrabstwach Nambucca i Bellingen.  Niedzielny, ostatni etap to trasy położone na północ od bazy w rejonie Doliny Clarence.  Załogi pokonają w trakcie rajdu 26 odcinków specjalnych o łącznej długości 368.96 km, a całkowita długość trasy to 1246.78 km.

źródło: Mototarget.pl08.09.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »