04.08.2011

Eco driving, czyli jak ograniczyć koszty wakacyjnej podróży samochodem?


W czasach, gdy cena benzyny przekracza magiczną granicę 5 zł za litr, olej napędowy jest niewiele tańszy, podróż autem na długo oczekiwany wypoczynek stanowi duże obciążenie dla domowego budżetu. Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem samochodu jest eco driving, który od kilku lat zyskuje coraz większą grupę entuzjastów. Kilku wskazówek, jak jeździć ekologicznie, a przy tym ekonomicznie udziela Marek Jerzak, Kierownik Działu Zarządzania Flotą w Volkswagen Bank Polska S.A.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Eco driving jest techniką jazdy samochodem, minimalizującą zużycie paliwa i jednocześnie zmniejszającą negatywny wpływ na środowisko naturalne. O ile ekologiczne korzyści eco drivingu trudno dostrzec w krótkim czasie, o tyle oszczędności, które może poczynić każdy kierowca jeżdżąc płynnie można odczuć od razu. Kierowcy nie mają wpływu na ceny paliw, ale mają możliwość ograniczenia spalania poprzez umiejętną jazdę. Wprawny kierowca może średnio oszczędzić nawet 25-35% kosztów przeznaczanych na paliwo, co w perspektywie roku stanowi ok. 1 500 zł.

W niektórych krajach eco driving jest elementem kursu na prawo jazdy, gdyż udowodniono, że w znacznym stopniu przyczynia się on do bezpieczeństwa na drodze. Dzieje się to za sprawą antycypacji kierowcy, który unika gwałtownego hamowania i przyspieszania i jest przewidywalny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Istnieje wiele zasad, które mówią jak jeździć autem ekologicznie i ekonomicznie. Przyjrzyjmy się poniżej wybranym wskazówkom oraz czynnikom, które mają wpływ na zużycie paliwa.

Jedź płynnie

Przewidywanie sytuacji na drodze pozwala na płynną jazdę bez ostrego hamowania i gwałtownego przyspieszania. To zaś, przekłada się nie tylko na mniejsze zużycie paliwa, ale też wpływa korzystnie na trwałość silnika, hamulców i opon. Im więcej kierowców będzie stosowało powyższą zasadę, tym płynność ruchu będzie większa, a tym samym mniej czasu stracimy stojąc w korkach.

Dostosuj prędkości do warunków drogowych

Prędkość, przy której możemy osiągnąć najmniejsze zużycie paliwa jest zależna zarówno od pojemności silnika auta, którym się poruszamy jak i jego optymalnych obrotów. Zwykle najbardziej ekonomiczna prędkość dla większości samochodów oscyluje w zakresie 85 – 100 km/h. Jeśli jest to możliwe, warto utrzymywać stałą prędkość przy optymalnie wybranym biegu i wysokości obrotów (np. dla aut z silnikiem benzynowym jest to ok. 3 tys./min) – wtedy zużycie paliwa ograniczymy do minimum. Należy również poczekać, aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę pracy, zanim zaczniemy gwałtownie przyspieszać. Energiczne dodawanie gazu podczas rozruchu i zaraz po uruchomieniu auta znacznie zwiększa zużycie paliwa i ma niekorzystny wpływ na żywotność silnika.

Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne (np. sprzęt audio, klimatyzację)

Każdy działający odbiornik prądu wpływa na zwiększenie zużycia paliwa, dlatego warto wyłączać zbędne urządzenia. Należy do nich klimatyzacja która podnosi średnie spalanie o ok. 0,5 – 1 l na 100 km, ale równocześnie poprawia bezpieczeństwo aktywne. Należy korzystać z niej rozsądnie, a przy niewielkich prędkościach alternatywę może stanowić uchylone okno.

Dość powszechna teoria, która mówi, że w celu zmniejszenia spalania należy wyłączyć światła jest w naszym kraju nierealna, z powodu obowiązku jazdy na światłach przez cały rok. Alternatywą są światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, które zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe światła.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Unikaj zbędnego obciążenia i elementów pogarszających aerodynamikę auta

Wszelkiego rodzaju bagażniki, w tym dachowe oraz rowerowe mają wpływ na wzrost zużycia paliwa. Warto korzystać z tego typu sprzętu tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Zadbaj o prawidłowy poziom ciśnienia w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach ma duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo pasażerów, ale również na zużycie paliwa. Zbyt niski poziom ciśnienia powoduje wzrost zużycia paliwa, obniżenie bezpieczeństwa i krótszą żywotność ogumienia (nawet do 45%). Zbyt wysokie ciśnienie też nie jest wskazane z uwagi na znaczne pogorszenie komfortu podróżowania i zmianę właściwości jezdnych.

Zaplanuj optymalną trasę podróży

Eco driving zaczyna się już na etapie planowania dłuższych podróży. Jeśli to możliwe, należy unikać tras o zwiększonym natężeniu ruchu czy też takich, które są aktualnie remontowane. Czasem lepiej jest wybrać trasę nieco dłuższą, ale jechać płynnie, niż tkwić w korku, co dodatkowo wpływa na zmęczenie kierowcy. Dodatkowo, warto zastanowić się czy konieczne jest pokonywanie krótkich tras samochodem (do ok. 5 km). Zimny silnik zużywa prawie dwukrotnie więcej paliwa.

Wyłączaj silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30-60 sekund.

Praca silnika podczas postoju, to strata energii i pieniędzy. W tym zakresie kierowców wspierają producenci samochodów, montując coraz częściej w autach system Start &Stop, który automatycznie wyłącza silnik podczas zatrzymania i uruchamia, gdy kierowca naciśnie pedał gazu.

To tylko niektóre z dobrych praktyk, których stosowanie korzystnie wpływa na obniżenie poziomu zużycia paliwa. Na ekonomię naszej jazdy ma wpływ znacznie więcej czynników. Wiele zależy również od samochodu, którym się poruszamy. Wielkość spalania zależy m.in. od rodzaju paliwa, którym zasilany jest nasz samochód (benzyna vs. diesel), pojemność silnika (powinna być optymalnie dobrana do masy auta – wbrew powszechnym opiniom zbyt mała pojemność wcale nie pomaga w oszczędzaniu). Producenci samochodów starają się nadążać za „modą” na ekologiczną, a przy tym ekonomiczną jazdę, stosując w samochodach nowoczesne rozwiązania (np. system Start & Stop, opony o obniżonym oporze toczenia), a także inwestując w rozwój technologii napędów elektrycznych, czy też osiągając coraz większą moc z silników o niskiej pojemności z wykorzystaniem turbin (tzw. downsizing).

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: materiały prasowe Volkswagen Bank Polska04.08.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »