19.05.2011

Co sprawdzić przed dłuższym wyjazdem?

Co sprawdzić przed dłuższym wyjazdem?
Co sprawdzić przed dłuższym wyjazdem?

 Wiosna i lato to okres długich wycieczek samochodowych, często z większym obciążeniem i przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także wysoka temperatura. I oczywiście stan opon, które trzeba wymieniać równie często, a czasem częściej niż opony zimowe.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Wiosna i lato to okres długich wycieczek samochodowych, często z większym obciążeniem i przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także wysoka temperatura. I oczywiście stan opon, które trzeba wymieniać równie często, a czasem częściej niż opony zimowe.

W 2010 roku między 30 kwietnia a 3 maja 2010 r. doszło na polskich drogach do 453 wypadków, w których zginęło aż 37 osób, a 587 zostało rannych. To więcej niż podczas majowego weekendu rok wcześniej. W tym roku może niestety być podobnie.

Dlaczego właśnie o tej porze roku tak często dochodzi do wypadków? Eksperci są zgodni: wiosna i lato to okres długich wycieczek samochodowych, często z większym obciążeniem i przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także wysoka temperatura. I oczywiście stan opon, które trzeba wymieniać równie często, a czasem częściej niż opony zimowe.

Dlatego przed wyjazdem zawsze należy pamiętać o upewnieniu się, że:

• Stan techniczny opon jest dobry
Warto sprawdzić czy opony nie są uszkodzone, popękane, czy nie mają widocznych ubytków.

• Opony mają właściwe ciśnienie
Przed każdą dłuższą podróżą należy mierzyć ciśnienie w oponach. Pomiar powinno się wykonywać przy zimnych oponach. Zalecany poziom ciśnienia w oponach naszego auta zazwyczaj można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, na słupku drzwi lub w schowku. Prawidłowe ciśnienie w oponach to gwarancja ich większej trwałości i mniejszego zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie może doprowadzić nawet do wypadku.

• Bieżnik nie jest zużyty
Opony dobrze się trzymają drogi tylko wtedy, gdy bieżnik nie jest ponad miarę zużyty. Tzw. „łyse” opony mogą być przyczyną groźnych wypadków. Specjaliści zalecają zmianę opon letnich na nowe przy klockach bieżnika zużytych do 3 mm. Jeśli nie mamy pewności co do stanu bieżnika, wystarczy przeprowadzić prosty test. Należy włożyć monetę dwugroszową w rowek bieżnika. Jeśli widoczna jest cała korona orła – trzeba wymienić oponę.

• Wszystkie opony są takie same
Najlepiej jeśli wszystkie cztery opony są identyczne. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zadbać, aby na jednej osi samochodu znajdowały się – zgodnie z przepisami prawa – opony o takiej samej rzeźbie bieżnika. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

• Felgi są w dobrym stanie
Przy nienajlepszym stanie dróg felgi często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, co może utrudnić prawidłowe wyważenie. Szczególnie podatne na uszkodzenia są felgi aluminiowe. Co najmniej dwa razy do roku powinien je obejrzeć fachowiec w profesjonalnym serwisie oponiarskim.

• Opony wymieniał fachowiec
Samodzielna wymiana ogumienia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Nie warto na tym oszczędzać. Po pierwsze można uszkodzić oponę, a po drugie bez profesjonalnego sprzętu odpowiednie wyważenie koła jest praktycznie niemożliwe.

• Auto nie jest przeładowane
Przeładowanie pojazdu może grozić uszkodzeniem opon i samochodu. Wartość graniczna ładunku odpowiednia dla danego wozu znajduje się w jego instrukcji obsługi.

• Opony były przechowywane w odpowiednich warunkach
Odpowiednio oczyszczone opony powinny być przechowywane w przewiewnych i zaciemnionych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza i nie przekracza +35 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca, należy oddać opony na przechowanie do profesjonalnego serwisu oponiarskiego.

„Bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i wszystkich uczestników ruchu zawsze było priorytetem dla koncernu Goodyear. Dlatego nasi inżynierowie od lat wyznaczają światowe standardy tworząc opony, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z hamowaniem na mokrej nawierzchni, są odporne na aquaplaning i uzyskują regularnie najwyższe noty w prestiżowych testach, sprawdzających prowadzenie opony oraz jej zachowanie w trudnych warunkach pogodowych. Mamy nadzieje, że wiedza na temat odpowiedniego dbania o opony i sprawdzania ich stanu, którą od lat przekazujemy polskim kierowcom przyczynia się do zmniejszania liczby nieszczęśliwych wypadków na naszych drogach - powiedział Łukasz Tłuchowski, kierownik marki Goodyear w Goodyear Dunlop Tires Polska.

Grupa Goodyear Polska każdego roku poprzez prowadzenie różnorodnych działań edukacyjnych stara się wpływać na użytkowników dróg, propagując tematykę bezpieczeństwa, ucząc prawidłowych nawyków i zachowań tak dorosłych kierowców, jak i najmłodszych użytkowników ruchu drogowego.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: auto-przekroj.pl19.05.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »