22.02.2012

Brudne, bo elektryczne?


Firmy prześcigają się w promowaniu tzw. czystych, proekologicznych technologii, wprowadzaniu na rynek aut elektrycznych, tymczasem w pewnych warunkach elektryczne samochody bardziej zagrażają środowisku niż spalinowe.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

 

 

To tajemnica poliszynela, o której wspomina się szeptem: są kraje, gdzie czyste auta elektryczne bardziej szkodzą ludziom i środowisku niż „brudne” spalinowe. Wystarczy przecież policzyć cały ślad węglowy etapów pośrednich i tony spalin wytwarzanych podczas produkcji energii potrzebnej tym pojazdom, a nie tylko zanieczyszczenia emitowane z rury wydechowej.

Badania przeprowadzono w 34 chińskich miastach, które wybrano do porównań, ponieważ jeździ tu wyjątkowo dużo pojazdów napędzanych energią elektryczną – zarówno samochodów, jak i jednośladów. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że owszem auta elektryczne wydzielają mniej szkodliwych spalin, ale wytworzenie energii gromadzonej w ich bateriach powoduje zanieczyszczenie atmosfery większe niż emisja klasycznych silników spalinowych. Wykorzystano wskaźnik sumaryczny emisji spalin wytworzonych przez jadący pojazd oraz podczas produkcji energii potrzebnej do przejechania 1 kilometra.

Prace przeprowadził międzynarodowy zespół, którym kierował Chris Cherry z uniwersytetu w Tennessee, a opublikował magazyn naukowy „Environmental Science and Technology”. Naukowcy porównali pięć typów pojazdów z napędami spalinowymi i elektrycznymi.


– Przed pomiarami przyjęliśmy założenie, że samochody elektryczne mniej szkodzą środowisku oraz zdrowiu ludzi niż pojazdy spalinowe. Niestety – w wyniku porównań – to założenie okazało się nieprawdziwe – zapewnił Cherry.

Porównano emisję będącą efektem korzystania z samochodów osobowych o napędzie benzynowym i diesli, a także autobusów z silnikami wysokoprężnymi, elektrycznych samochodów osobowych oraz elektrycznych jednośladów. Co ciekawe w tym rankingu auta elektryczne, choć mniej szkodliwe niż diesle, zdecydowanie przegrywały z samochodami napędzanymi benzyną! Jak można się spodziewać, najbardziej przyjazne dla środowiska okazały się elektryczne jednoślady.

Skąd tak druzgocący wynik? Mierzono nie tylko ilość, ale również szkodliwość spalin. Tymczasem energia elektryczna napędzająca chińskie „efały” aż w 85 procentach  powstaje w elektrowniach korzystających z surowców kopalnych, z czego 90 procent stanowi węgiel. Elektrownie wyrzucają więc do atmosfery oprócz dwutlenku węgla tony cząstek stałych, siarczanów, siarczków, tlenków metali, unoszących się w powietrzu i opadających z kwaśnymi deszczami. I nie pociesza konkluzja, że brudne deszcze i pyły z elektrowni opadają w regionach mniej zaludnionych niż miasta, bo ostateczne wyniki badań wyraźnie potwierdziły, że tempo dewastacji atmosfery przez auto poruszane prądem z dymiącej elektrowni jest wyższe, niż w wypadku samochodu spalinowego.
Gdyby energia elektryczna, którą do przejechania każdego kilometry wykorzystują samochody, pochodziła z czystszych źródeł, wyniki byłyby znacznie korzystniejsze dla aut elektrycznych uchodzących za „zielone”.

Warto zwrócić też uwagę na kilka paradoksów, które naświetliły te badania. Zakładany wzrost sprzedaży aut elektrycznych przerzuci w Chinach część spalin z tłocznych miast w okolice elektrowni – na biedne zacofane tereny wiejskie, pozbawione opieki medycznej. Chiny są liderem światowym w produkcji hydroenergii, chińskie rzeki produkują rocznie prawie 700 Twh, a największa na świecie elektrownia wodna, Zapora Trzech Przełomów, powstała właśnie w Chinach. Cóż z tego, kiedy energetyka Państwa Środka tylko w kilkunastu procentach opiera się na źródłach odnawialnych. Niedawno Chiny wyprzedziły USA w zużyciu energii, a przy tak ogromnym zapotrzebowaniu trudno osiągnąć wydajność Norwegii, która opiera swój rynek energetyczny w 98 proc. na elektrowniach wodnych. Tam elektryczne auta można zdecydowanie uznać za czyste. Niestety Polska pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii bardziej przypomina Chiny niż Norwegię.

 

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: mototarget.pl22.02.2012
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »