05.01.2012

Bezpieczny Chevrolet Sonic


Mototarget.pl

Chevrolet Sonic z roku modelowego 2012 uzyskał ogólny wynik pięciu gwiazdek w testach amerykańskiej Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA).

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Samochód został poddany nowym testom zderzeniowym w ramach Programu Oceny Nowych Samochodów realizowanego przez amerykańską Krajową Agencję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA). Nowe zasady testowania weszły w życie wraz z pojawieniem się na rynku modeli z roku 2011. Sonic jest już dziesiątym modelem z roku modelowego 2012 koncernu General Motors, który otrzymał najwyższą ogólną ocenę poziomu bezpieczeństwa.

Na ogólną ocenę bezpieczeństwa składają się testy zderzenia czołowego i bocznego oraz próba dachowania. Wyniki z poszczególnych kategorii są następnie przedstawiane w postaci końcowego wyniku uśrednionego.

Chevrolet Sonic uzyskał ogólny wynik 5 gwiazdek, czyli najwyższą ocenę, mimo, że próbę dachowania oceniono na 4 gwiazdki. Wynik testów NHTSA modelu Sonic w wersji sedan odnosi się również do wersji 5-drzwiowej, ponieważ oba samochody odznaczają się takim samym poziomem wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa oraz identycznymi osiągami.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

„Opracowaliśmy model Sonic, aby z nawiązką spełnić oczekiwania nabywców aut miejskich”, powiedział Gay Kent, dyrektor zarządzający GM ds. bezpieczeństwa pojazdów. „Wszystkie nasze samochody, od najmniejszych po największe, cechują się wysokim poziomem ogólnego bezpieczeństwa oraz najnowocześniejszymi technologiami”.

Sonic został zaprojekowany tak, aby pomagał kierowcy uniknąć wypadków, zapewniając jednocześnie podróżującym ochronę w razie zderzenia. Model ten odznacza się wyjątkowo wytrzymałą strukturą nadwozia. Ponad 60% konstrukcji klatki bezpieczeństwa auta stanowi stal o bardzo wysokiej wytrzymałości. Standardowe wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje:

- Dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne umieszczone w przednich fotelach, poduszki ochraniające kolana oraz montowane w dachu kurtyny chroniące pasażerów przednich i tylnych siedzeń w przypadku bocznego uderzenia i dachowania. Sonic został także wyposażony w boczne poduszki powietrzne umieszczone w krawędziach tylnych siedzeń. W standardowym wyposażeniu jest więc aż dziesięć poduszek powietrznych.

- Czujnik dachowania, który aktywuje kurtyny powietrzne w momencie wykrycia realnego ryzyka dachowania. W tym przypadku poduszki kurtynowe pozostają napełnione przez dłuższy czas, zapewniając pasażerom maksymalną ochronę.

- System kontroli stabilności StabiliTrak, pomagający kierowcy utrzymać panowanie nad pojazdem poprzez porównywanie obranego toru jazdy z rzeczywistymi reakcjami pojazdu. W razie potrzeby układ uruchamia hamulce lub odpowiednio steruje przepustnicą. Możliwe jest także jednoczesne sterowanie układem hamulcowym i przepustnicą.

- Wspomagany układ hamulcowy z tarczami przy przednich kołach, tylnymi hamulcami bębnowymi, systemem ABS, kontrolą trakcji oraz funkcją wspomagania nagłego hamowania, która w awaryjnych sytuacjach automatycznie zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, aby przyspieszyć aktywację systemu ABS.

- Napinacze pasów bezpieczeństwa z ogranicznikami siły napięcia przy przednich fotelach, które odpowiednio przenoszą siły działające na pasażerów podczas zderzenia.

- System OnStar, który obejmuje funkcję automatycznego powiadamiania o wypadku. System wykorzystuje moduł GPS oraz technologię telefonii komórkowej do automatycznego wezwania pomocy w razie wypadku.

Poczynając od modeli z 2011 roku, NHTSA wprowadziła bardziej rygorystyczne testy i zaostrzyła wymogi w realizowanym przez siebie pięciogwiazdkowym programie oceny bezpieczeństwa samochodów, który dostarcza bardziej wszechstronne informacje na temat technologii związanych z bezpieczeństwem i zapobieganiem zderzeniom. Nowością jest test bocznego zderzenia ze słupkiem, symulujący uderzenie z prędkością 20 mph (32 km/h) w słup lub drzewo o średnicy 10 cali (25 cm) tuż za słupkiem A po stronie kierowcy pod kątem 75 stopni.

Oferowany w Polsce Chevrolet Aveo, będący odpowiednikiem amerykańskiego Sonica, uzyskał w testach bezpieczeństwa najwyższą, pięciogwiazdkową notę przyznawaną w ramach programu European New Car Assessment Program (EuroNCAP).

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Źródło: Mototarget.pl05.01.2012
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »