19.12.2011

Amortyzacja samochodu


Osoby prowadzące firmy, w których samochody pełnią istotną rolę powinny pamiętać o ich amortyzacji. Amortyzacja samochodu jest rozliczanym w czasie kosztem zakupu majątku o trwałym czyli długoterminowym charakterze. 

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

 

Coraz więcej przedsiębiorców wynagradza swoich pracowników przyznając im samochody służbowe. Posiadanie firmowego auta nie jest już tylko przywilejem prezesa danej firmy, ale także coraz częściej, wielu jej pracowników.
Codziennie na ulicach mijamy auta, na których widnieją loga firmowe. Są to samochody  przeznaczone do dyspozycji pracownika. Ten może z niego korzystać tak długo, jak długo jest zatrudniony w danym zakładzie.

Samochody służbowe są ekonomicznym rozwiązaniem. Środki finansowe związane z ich utrzymaniem można odpisać od kosztów działalności gospodarczej. Dzięki temu obniża się podstawę opodatkowania.

Amortyzacja samochodu obejmuje tylko środki trwałe należące do firmy. Dlatego, aby dokonać poprawnej amortyzacji samochodu, należy znać kilka kwestii z tym związanych.
Po pierwsze, najważniejszym elementem jest wpisanie auta do „ewidencji środków trwałych”. Regulują to przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wpisanie pojazdu do „ewidencji środków trwałych” dotyczy zarówno samochodów zakupionych dla firmy, jak i tych, które właściciel przekazał na działalność firmy z własnego majątku.
Po drugie, odpisu amortyzacji można dokonać dopiero po rozpoczęciu użytkowania samochodu.
Ewidencja środków trwałych powinna zawierać wartość samochodu, uzależnioną od jego użytkowania.

Amortyzacja samochodu to dobry sposób na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu. Nie mniej jednak wiąże się ona z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z prawa podatkowego. Prawo podatkowe bowiem, dokładnie określa jakie powinny być koszty nakładów na środki trwałe, aby mogła być dokonana amortyzacja pojazdu.

 

Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!

Autoa.pl19.12.2011
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »