Podczas niegroźnego zdarzenia drogowego, w którym nie ma ciężko rannych, a sprawca kolizji przyznaje się do winy, można zrezygnować z wezwania policji. W takim przypadku, gdy osobom uczestniczącym w stłuczce zależy na czasie, wystarczy za wspólną zgodą spisać oświadczenie.
Co powinno znaleźć się w oświadczeniu?
Osoba uczestnicząca w kolizji drogowej powinna w pierwszej kolejności ustalić przebieg zdarzenia oraz ustalić winnego. Następnie należy w miarę możliwości usunąć pojazdy z jezdni tak, by nie powodowały zagrożenia oraz nie utrudniały ruchu innym samochodom. W sytuacji, gdy osoba, która spowodowała zdarzenie drogowe, przyznaje się do winy, można spisać oświadczenie. W dokumencie takim powinny znaleźć się następujące informacje:
- dane uczestników zdarzenia, m.in. ich imiona, nazwiska, adres, telefon,
- dane z prawa jazdy, m.in. numer prawa jazdy, kategoria, data ważności oraz informacje, kto i kiedy wydał dokument,
- dane dotyczące ubezpieczycieli – numer polisy OC oraz nazwa firmy ubezpieczeniowej,
- dane dotyczące świadków zdarzenia drogowego, m.in. dane osobowe oraz numer telefonu,
- dokładny opis całego zdarzenia,
- podpisy uczestników zdarzenia drogowego.
Kiedy wezwać policję?
Jeśli sprawca kolizji odmawia sporządzenia oświadczenia, powinniśmy wezwać policję. Podobnie należy się zachować w przypadku, gdy uczestnicy zdarzenia nie mogą ustalić sprawcy kolizji. Na policję bezwzględnie powinniśmy zadzwonić, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że któryś z uczestników stłuczki znajduje się pod wpływem alkoholu lub mamy zastrzeżenia, co do pojazdu lub dokumentów osób uczestniczących w zdarzeniu.
Gdy są ofiary
Bezwzględnie policję należy wezwać w sytuacji, gdy podczas zdarzenia drogowego ucierpiały osoby uczestniczące w wypadku lub postronne. Nie wolno wówczas przestawiać rozbitych samochodów. Jest to niezbędne, by wezwane służby mogły odtworzyć przebieg wypadku.
Kolizja uznawana jest za zdarzenie drogowe, podczas którego zostają uszkodzone tylko pojazdy, a nie ma osób poszkodowanych – rannych lub zabitych. Natomiast gdy dojdzie do poważnych uszkodzeń ciała lub śmierci któregokolwiek z uczestników zdarzenia, wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, gdzie bezwzględnie należy wezwać służby ratunkowe oraz policję.
Prawidłowo spisane oświadczenie może w znaczny sposób przyspieszyć proces likwidacji szkody.