24.05.2016

Jak napisać oświadczenie o wypadku?

Jak napisać oświadczenie o wypadku?

Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji lub stłuczki?

Podczas niegroźnego zdarzenia drogowego, w którym nie ma ciężko rannych, a sprawca kolizji przyznaje się do winy, można zrezygnować z wezwania policji. W takim przypadku, gdy osobom uczestniczącym w stłuczce zależy na czasie, wystarczy za wspólną zgodą spisać oświadczenie.

Co powinno znaleźć się w oświadczeniu?

Osoba uczestnicząca w kolizji drogowej powinna w pierwszej kolejności ustalić przebieg zdarzenia oraz ustalić winnego. Następnie należy w miarę możliwości usunąć pojazdy z jezdni tak, by nie powodowały zagrożenia oraz nie utrudniały ruchu innym samochodom. W sytuacji, gdy osoba, która spowodowała zdarzenie drogowe, przyznaje się do winy, można spisać oświadczenie. W dokumencie takim powinny znaleźć się następujące informacje:

 • dane uczestników zdarzenia, m.in. ich imiona, nazwiska, adres, telefon,
 • dane z prawa jazdy, m.in. numer prawa jazdy, kategoria, data ważności oraz informacje, kto i kiedy wydał dokument,
 • dane dotyczące ubezpieczycieli – numer polisy OC oraz nazwa firmy ubezpieczeniowej,
 • dane dotyczące świadków zdarzenia drogowego, m.in. dane osobowe oraz numer telefonu,
 • dokładny opis całego zdarzenia,
 • podpisy uczestników zdarzenia drogowego.

Kiedy wezwać policję?

Jeśli sprawca kolizji odmawia sporządzenia oświadczenia, powinniśmy wezwać policję. Podobnie należy się zachować w przypadku, gdy uczestnicy zdarzenia nie mogą ustalić sprawcy kolizji. Na policję bezwzględnie powinniśmy zadzwonić, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że któryś z uczestników stłuczki znajduje się pod wpływem alkoholu lub mamy zastrzeżenia, co do pojazdu lub dokumentów osób uczestniczących w zdarzeniu.

Gdy są ofiary

Bezwzględnie policję należy wezwać w sytuacji, gdy podczas zdarzenia drogowego ucierpiały osoby uczestniczące w wypadku lub postronne. Nie wolno wówczas przestawiać rozbitych samochodów. Jest to niezbędne, by wezwane służby mogły odtworzyć przebieg wypadku.

Kolizja uznawana jest za zdarzenie drogowe, podczas którego zostają uszkodzone tylko pojazdy, a nie ma osób poszkodowanych – rannych lub zabitych. Natomiast gdy dojdzie do poważnych uszkodzeń ciała lub śmierci któregokolwiek z uczestników zdarzenia, wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, gdzie bezwzględnie należy wezwać służby ratunkowe oraz policję.

Prawidłowo spisane oświadczenie może w znaczny sposób przyspieszyć proces likwidacji szkody.24.05.2016
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »