02.05.2016

Zgubiona karta pojazdu to nie problem

Zgubiona karta pojazdu to nie problem

Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?

Jednym z najważniejszych dokumentów samochodowych - obok dowodu rejestracyjnego - jest karta pojazdu. Należy ona do grupy dokumentów przekazywanych podczas transakcji kupna-sprzedaży i jest niezbędna podczas przerejestrowywania samochodu. Informacje na temat wydania karty pojazdu znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta. W przypadku braku karty pojazdu nabywca samochodu może mieć problemy przy jego rejestracji, ponieważ będzie istnieć podejrzenie, iż pojazd taki pochodzi z kradzieży.

Co znajduje się w karcie pojazdu?

Karta pojazdu zawiera następujące dane samochodu:

 • dane identyfikacyjne pojazdu,
 • parametry techniczne pojazdu,
 • dane identyfikacyjne właściciela pojazdu,
 • dane potwierdzające rejestrację pojazdu.

Do czego służy karta pojazdu?

Karty pojazdu nie musimy mieć zawsze przy sobie, nie jest ona potrzebna przy kontroli drogowej, ani podczas ubezpieczania pojazdu. Ten dokument najlepiej pozostawić w bezpiecznym miejscu, gdzie ryzyko jego zgubienia lub zniszczenia jest znikome. Karta pojazdu stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia przed złodziejami, ponieważ bez tego dokumentu, po kradzieży, nie mogą oni zarejestrować samochodu.

Gdy zgubimy kartę pojazdu

W przypadku zgubienia lub zniszczenia karty pojazdu możemy ją wyrobić. Jednak w tym celu musimy udać się do odpowiedniego urzędu. Wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu miasta. Do takiego formularza musimy jeszcze dołączyć odpowiednie dokumenty. Ich rodzaj zależy od powodu wyrobienia duplikatu karty pojazdu.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia zgubionej karty pojazdu

Jeśli poprzedni dokument pojazdu zgubiliśmy, musimy wraz z wnioskiem złożyć:

 • zaświadczenie o utracie karty pojazdu z własnoręcznym podpisem potwierdzającym prawdziwość oświadczenia,
 • dowód rejestracyjny pojazdu.

Karta pojazdu zniszczona

Gdy karta pojazdu uległa zniszczeniu lub brak w niej miejsca na kolejne wpisy, wtedy wraz z wnioskiem musimy złożyć:

 • dotychczasową kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny.

Zgubiony dokument przed rejestracją

W przypadku, gdy karta pojazdu została zgubiona przed ponowną rejestracją lub zgubił ją poprzedni właściciel, wtedy wraz z wnioskiem składamy:

 • zaświadczenie wystawione przez urząd, gdzie poprzednio rejestrowano pojazd,
 • oświadczenie o zgubieniu karty podpisane przez poprzedniego lub obecnego właściciela, w zależność od tego, kto przyczynił się do zgubienia karty,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • tablice rejestracyjne pojazdu.

Urząd może także wymagać od właściciela pojazdu przedstawienia dowodu osobistego oraz umowy ubezpieczenia OC. Na wydanie nowej karty pojazdu musimy czekać około 30 dni, a opłata za duplikat tego dokumentu wynosi 75 zł.02.05.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »