17.05.2016

Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?

Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?

Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z wypożyczonego auta?

Preautoryzacja, czyli blokada środków na karcie

Blokada na karcie płatniczej - chętnie stosowana podczas przez wypożyczalnie samochodów - nazywa się preautoryzacją. W ramach takiej usługi firma blokuje środki na rachunku bankowym klienta, ale ich nie rozlicza.

Z takiej formy zabezpieczenia transakcji chętnie korzystają także hotele, linie lotnicze oraz agencje turystyczne. Zablokowane w ramach usługi pieniądze na koncie zostają zwolnione np. po wymeldowaniu się z hotelu lub po zwróceniu samochodu do wypożyczalni. Czasami odblokowanie środków nie następuje automatycznie po złożeniu dyspozycji, w związku z tym podczas podróży warto mieć przy sobie więcej niż jedną kartę debetową lub kredytową.

Kaucja za granicą

Większą ostrożność powinniśmy zachować, decydując się na wypożyczenie samochodu podczas zagranicznej podroży lub wakacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiadamy wystarczającego limitu na karcie kredytowej, by pokryć wymagany przez wypożyczalnię depozyt. Należy uważać, gdy pracownik firmy zaproponuje nam pobranie środków z karty debetowej, a po zakończeniu usługi ich zwrócenie. Przy tego typu transakcji przeprowadzonej za granicą czekają nas dość spore koszty. Jest to związane z podwójnym przewalutowaniem operacji przez bank.

Przed wyjazdem za granicę

Warto wiedzieć, że podczas preautoryzacji środki stanowiące zabezpieczenie wypożyczalni samochodowej są tylko blokowane na koncie. W związku z tym różnice kursowe związane z przewalutowaniem transakcji nie dotkną finansowo posiadacza karty. Przed skorzystaniem z usług firmy pożyczającej samochody warto sprawdzić, z jakich form zabezpieczenia dana wypożyczalnia korzysta. Dodatkowo przed podróżą zagraniczną, gdy zamierzamy korzystać z tego typu usług, powinniśmy upewnić się w banku, czy nasza karta umożliwia dokonanie blokady środków.

Warunki dla wypożyczających auta

Każda wypożyczalnia samochodów przed wynajęciem pojazdu określa wymagania. Przede wszystkim żąda, aby kierowca, który będzie korzystał z wypożyczonego pojazdu, miał kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu auta. Dodatkowo musimy wpłacić wstępną kaucję i pamiętać, iż w chwili zwrócenia pojazd ma być w takim samym stanie, w jakim go wypożyczyliśmy. Chodzi tu m.in. o pełny bak oraz brak wgnieceń i zadrapań.17.05.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »