12.04.2016

Likwidacja szkody - jak przyspieszyć termin wypłaty?

Likwidacja szkody - jak przyspieszyć termin wypłaty?

Gdy w zdarzeniu drogowym został uszkodzony nasz pojazd, zwykle bardzo zależy nam na szybkiej likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. W jaki sposób możemy przyspieszyć termin wypłaty świadczenia przez firmę ubezpieczeniową?

Na proces likwidacji szkody, oprócz firmy ubezpieczeniowej, ma także wpływ sam poszkodowany. Może on usprawnić i przyspieszyć procedury, dołączając do zgłoszenia szkody wszystkie wymagane przez ubezpieczyciela dokumenty. W sytuacji, gdy w dokumentacji zaistnieją braki, firma ubezpieczeniowa nie może doprowadzić likwidacji szkody do końca, a jednocześnie wpływa to na wydłużenie okresu oczekiwania na świadczenie.

Co wpływa na przedłużenie procedury?

Po zgłoszeniu zdarzenia, w wyniku którego klient został poszkodowany, ubezpieczyciel informuje go, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odpowiedzialności za zdarzenie, a także ustalenia wielkości powstałych strat. Niestety najczęściej sprawa likwidacji szkody przedłuża się za przyczyną samego poszkodowanego, który nie dostarcza w określonym czasie wymaganej dokumentacji. Czasami dłuższy czas oczekiwania na świadczenie wynika także z niemożności ustalenia, kto jest odpowiedzialny za zaistniałą szkodę.

Kolejną przyczyną utrudniającą zakończenie sprawy o odszkodowanie może być brak zgłoszenia zdarzenia na policji. Jest ono wymagane przy niektórych kategoriach szkód, np. kradzieży auta, włamania do domu, a także dewastacji mienia. Wezwanie policji przy zdarzeniach drogowych jest niezbędne w sytuacji, gdy sprawca odmawia współpracy, czyli nie chce udzielić informacji o pojeździe lub własnych danych.

Zgłaszaj szkody jak najszybciej!

Warto pamiętać, iż zgłoszenie szkody w jak najkrótszym czasie od samego zdarzenia pozwoli firmie ubezpieczeniowej na szybkie i sprawne podjęcie działań mających na celu ustalenie zakresu strat. Szczegółowe terminy przekazania do firmy ubezpieczeniowej informacji o zaistniałej szkodzie są zawarte w umowach ubezpieczeniowych. Zbyt długie zwlekanie ze zgłoszeniem szkody wpływa na to, że ubezpieczycielowi trudniej będzie zebrać informacje potrzebne do ustalenia odpowiedzialności za zdarzenie. Po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, sprecyzowanie niektórych faktów może być już niemożliwe.

Jak przyspieszyć likwidację szkody?

Aby przyspieszyć proces likwidacji szkody, osoba poszkodowana powinna zadbać o komplet informacji na temat zaistniałego zdarzenia. Bardzo ważny jest szczegółowy opis sprawy, co ułatwi prace ubezpieczycielowi i rzeczoznawcy. W dokumentacji powinny także znaleźć się dane kontaktowe osób zaangażowanych w całe zdarzenie, m.in. sprawcy, poszkodowanego, świadków. Jeśli istnieje taka możliwość, można do zgłoszenia dołączyć także dokumentację fotograficzną szkody.12.04.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »