• Autokredyty
 • Kredyty gotówkowe
 • Kredyty hipoteczne
 • Kredyty dla firm
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
12.04.2016

Likwidacja szkody - jak przyspieszyć termin wypłaty?

Likwidacja szkody - jak przyspieszyć termin wypłaty?

Gdy w zdarzeniu drogowym został uszkodzony nasz pojazd, zwykle bardzo zależy nam na szybkiej likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. W jaki sposób możemy przyspieszyć termin wypłaty świadczenia przez firmę ubezpieczeniową?

Na proces likwidacji szkody, oprócz firmy ubezpieczeniowej, ma także wpływ sam poszkodowany. Może on usprawnić i przyspieszyć procedury, dołączając do zgłoszenia szkody wszystkie wymagane przez ubezpieczyciela dokumenty. W sytuacji, gdy w dokumentacji zaistnieją braki, firma ubezpieczeniowa nie może doprowadzić likwidacji szkody do końca, a jednocześnie wpływa to na wydłużenie okresu oczekiwania na świadczenie.

Co wpływa na przedłużenie procedury?

Po zgłoszeniu zdarzenia, w wyniku którego klient został poszkodowany, ubezpieczyciel informuje go, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odpowiedzialności za zdarzenie, a także ustalenia wielkości powstałych strat. Niestety najczęściej sprawa likwidacji szkody przedłuża się za przyczyną samego poszkodowanego, który nie dostarcza w określonym czasie wymaganej dokumentacji. Czasami dłuższy czas oczekiwania na świadczenie wynika także z niemożności ustalenia, kto jest odpowiedzialny za zaistniałą szkodę.

Kolejną przyczyną utrudniającą zakończenie sprawy o odszkodowanie może być brak zgłoszenia zdarzenia na policji. Jest ono wymagane przy niektórych kategoriach szkód, np. kradzieży auta, włamania do domu, a także dewastacji mienia. Wezwanie policji przy zdarzeniach drogowych jest niezbędne w sytuacji, gdy sprawca odmawia współpracy, czyli nie chce udzielić informacji o pojeździe lub własnych danych.

Zgłaszaj szkody jak najszybciej!

Warto pamiętać, iż zgłoszenie szkody w jak najkrótszym czasie od samego zdarzenia pozwoli firmie ubezpieczeniowej na szybkie i sprawne podjęcie działań mających na celu ustalenie zakresu strat. Szczegółowe terminy przekazania do firmy ubezpieczeniowej informacji o zaistniałej szkodzie są zawarte w umowach ubezpieczeniowych. Zbyt długie zwlekanie ze zgłoszeniem szkody wpływa na to, że ubezpieczycielowi trudniej będzie zebrać informacje potrzebne do ustalenia odpowiedzialności za zdarzenie. Po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, sprecyzowanie niektórych faktów może być już niemożliwe.

Jak przyspieszyć likwidację szkody?

Aby przyspieszyć proces likwidacji szkody, osoba poszkodowana powinna zadbać o komplet informacji na temat zaistniałego zdarzenia. Bardzo ważny jest szczegółowy opis sprawy, co ułatwi prace ubezpieczycielowi i rzeczoznawcy. W dokumentacji powinny także znaleźć się dane kontaktowe osób zaangażowanych w całe zdarzenie, m.in. sprawcy, poszkodowanego, świadków. Jeśli istnieje taka możliwość, można do zgłoszenia dołączyć także dokumentację fotograficzną szkody.12.04.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy - nowe
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
1009.52 PLN
1.99%
8.11%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »