Leasing stanowi formę finansowania różnych środków trwałych, np. samochodu. Jest on alternatywą dla kredytu samochodowego.
Na czym polega leasing?
Leasing konsumencki wiąże się z opłacaniem regularnych rat za korzystanie z leasingowanego środka trwałego, np. samochodu. Do czasu całkowitego uregulowania kwoty leasingu formalnym właścicielem danego przedmiotu jest firma leasingowa. Dopiero po spłacie wszystkich rat i wpłacie kwoty wykupu leasingoabiorca staje się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu umowy. Po zakończeniu umowy leasingowej użytkownik pojazdu ma pierwszeństwo jego wykupu, a koszt takiej transakcji wynosi na ogół kilka procent wartości początkowej auta.
Kryteria umowy leasingu
Leasing konsumencki zaczął pełnoprawnie funkcjonować dla klientów nieprowadzących działalności gospodarczej dopiero po 2011 roku, gdy wprowadzono przepisy ustawy podatkowej, dotyczące korzystania z tej formy finansowania przez klientów indywidualnych. W efekcie zmian prawa podatkowego ustalono odmienne kryteria, jakie musi spełniać umowa leasingu operacyjnego zawarta z konsumentem:
- umowa leasingu musi być zawarta na czas określony;
- umowa leasingu musi zawierać sumę ustalonych opłat, pomniejszoną o należny podatek VAT.
Leasing konsumencki – wady i zalety
Leasing konsumencki to dobra opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać kredytu samochodowego lub nie chcą dodatkowym zobowiązaniem obciążać swojej zdolności kredytowej. Plusem takiej formy finansowania są korzystniejsze dla klienta warunki, niższe oprocentowanie i mniejsze wymagania. Leasing stanowi także komfort dla klienta, ponieważ nie musi on załatwiać żadnych formalności, jego rola sprowadza się jedynie do wyboru samochodu, natomiast wszystkimi innymi sprawami zajmuje się firma leasingowa. Klient w określonym terminie przyjeżdża i odbiera wybrany przez siebie model pojazdu, który jest już zarejestrowany i ubezpieczony.
Wadą leasingu konsumenckiego, jest to, że w razie powstania szkody całkowitej lub kradzieży auta umowa leasingu automatycznie wygasa.