20.04.2016

Jak działa leasing konsumencki?

Jak działa leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę dla kredytu.

Leasing stanowi formę finansowania różnych środków trwałych, np. samochodu. Jest on alternatywą dla kredytu samochodowego.

Na czym polega leasing?

Leasing konsumencki wiąże się z opłacaniem regularnych rat za korzystanie z leasingowanego środka trwałego, np. samochodu. Do czasu całkowitego uregulowania kwoty leasingu formalnym właścicielem danego przedmiotu jest firma leasingowa. Dopiero po spłacie wszystkich rat i wpłacie kwoty wykupu leasingoabiorca staje się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu umowy. Po zakończeniu umowy leasingowej użytkownik pojazdu ma pierwszeństwo jego wykupu, a koszt takiej transakcji wynosi na ogół kilka procent wartości początkowej auta.

Kryteria umowy leasingu

Leasing konsumencki zaczął pełnoprawnie funkcjonować dla klientów nieprowadzących działalności gospodarczej dopiero po 2011 roku, gdy wprowadzono przepisy ustawy podatkowej, dotyczące korzystania z tej formy finansowania przez klientów indywidualnych. W efekcie zmian prawa podatkowego ustalono odmienne kryteria, jakie musi spełniać umowa leasingu operacyjnego zawarta z konsumentem:

 • umowa leasingu musi być zawarta na czas określony;
 • umowa leasingu musi zawierać sumę ustalonych opłat, pomniejszoną o należny podatek VAT.

Leasing konsumencki – wady i zalety

Leasing konsumencki to dobra opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać kredytu samochodowego lub nie chcą dodatkowym zobowiązaniem obciążać swojej zdolności kredytowej. Plusem takiej formy finansowania są korzystniejsze dla klienta warunki, niższe oprocentowanie i mniejsze wymagania. Leasing stanowi także komfort dla klienta, ponieważ nie musi on załatwiać żadnych formalności, jego rola sprowadza się jedynie do wyboru samochodu, natomiast wszystkimi innymi sprawami zajmuje się firma leasingowa. Klient w określonym terminie przyjeżdża i odbiera wybrany przez siebie model pojazdu, który jest już zarejestrowany i ubezpieczony.

Wadą leasingu konsumenckiego, jest to, że w razie powstania szkody całkowitej lub kradzieży auta umowa leasingu automatycznie wygasa.20.04.2016
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »