25.04.2016

Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin

Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin

Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?

Na konferencji w Pekinie prezes Volvo Hakan Samuelsson zapowiedział, że firma planuje w najbliższym czasie rozpocząć negocjacje na temat wytypowania miast, po których będą jeździć testowane samochody. Nie jest to proste, ponieważ należy wybrać miejsca, które będą posiadać odpowiednią infrastrukturę do przeprowadzenia tego rodzaju badań.

Testy w Chinach

Samochody autonomiczne posiadają wiele zalet, w związku z tym dobrze byłoby, aby rządy państw wdrożyły odpowiednie rozwiązania prawne potrzebne do wprowadzenia tego typu pojazdów do ruchu drogowego.

Duże zastrzeżenia do testów pojazdów autonomicznych w Chinach mają media, argumentując to zatłoczonymi i niebezpiecznymi drogami tego państwa. W roku 2015 w tym kraju w wyniku wypadków drogowych zginęło 200 tys. osób.

Przed przeprowadzeniem testów w Chinach Volvo już w przyszłym roku ma sprawdzić pojazdy autonomiczne na drogach Goeteborga w Szwecji.

Do czego przyda się bezzałogowe auto?

Volvo deklaruje, iż jego celem nie jest produkcja aut nieposiadających kierownicy i jeżdżących z minimalną prędkością z jednego punktu do drugiego. Firma ma zamiar skupić się na samochodach autonomicznych przydatnych w miejscach, gdzie prowadzenie pojazdu jest najbardziej uciążliwe, czyli np. w korkach. Autem tego typu trzeba w pierwszej kolejności samodzielnie ruszyć, a funkcje autonomiczną można włączyć dopiero na zdefiniowanym odcinku drogi, gdzie taka funkcja jazdy jest dostępna. W trakcie testów funkcja jazdy autonomicznej będzie dostępna na obwodnicy Goeteborga, gdzie ruch jest możliwy jednocześnie na trzech pasach w jednym kierunku i nie ma tam przejść dla pieszych i skrzyżowań ze światłami.

Wymagania autonomicznych samochodów

Warto zauważyć, iż wprowadzenie autonomicznych pojazdów na te drogi wymagało kilku zmian technologicznych. Przede wszystkim trzeba było przygotować mapy GPS, ponieważ dotychczasowe były za mało dokładne. Samochody z funkcją autonomiczną będą poruszać się z prędkością 70 km na godzinę, będą miały możliwość zmiany pasa ruchu, hamowania oraz przyspieszania.

Bardu nie chce być gorsze

Chińskie koncerny chcą jak najszybciej wprowadzić autonomiczne samochody na swoje drogi, dlatego lobbują na rzecz wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie. Dodatkowo niedawno właściciel przeglądarki internetowej w Państwie Środka, Baidu, zdobył poparcie lokalnych władz na wprowadzenie aut, które będą samodzielnie nawigować. Jest to projekt planowany wspólnie z BMW - samochody mają pojawić się na chińskich drogi w ciągu najbliższych trzech lat.25.04.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »