25.03.2016

Bezzałogowe samochody wyjadą na ulice Anglii

Bezzałogowe samochody wyjadą na ulice Anglii

Już niedługo na drogach Wielkiej Brytanii mają pojawić się samochody autonomiczne - bez kierowcy w środku! Zbliżające się testy to początek planu zakładającego w 2020 roku wprowadzenie prawa upoważniającego do poruszania się pojazdami bezzałogowymi.

Pierwsze autonomiczne samochody wyglądem mają przypominać taksówki elektryczne Ultra Pod, które już od jakiegoś czasu jeżdżą po przystosowanych do tego torach, łącząc terminale pomiędzy lotniskami Heathrow i Gatwick. Ostatecznego projektu pojazdu bezzałogowego jeszcze nie ma. Już teraz jednak wiadomo, że samochody te nie będą jeździć po torach jak taksówki. Testy autonomicznych pojazdów mają się odbyć w wybranych dzielnicach Londynu: Greenwich, w Bristolu, Coventry i w Milton Keynes.

Kiedy science fiction stanie się prawdą?

Stworzeniem i testowaniem nowego pojazdu autonomicznego zajmie się brytyjski producent samochodów Westfield Sportscars. Bezzałogowe samochody będą mogły zabrać ze sobą nawet 6 osób. Oprogramowanie do tych pojazdów dostarczy ten sam producent, który wyposażył kursujące na terminalach Ultra Pody. Firma Oxbotica będzie świadczyła także usługi kartograficzne i zaopatrzy auta w czujniki bezpieczeństwa. Testy nowych bezzałogowych pojazdów mają trwać trzy miesiące.

W początkowych fazach testów w samochodzie ma być obecna osoba, która w przypadku zaistnienia takiej potrzeby przejmie kontrole nad samochodem. Jednak taka czynność może stanowić problem ze względu na to, iż w samochodach nie zamontowano kierownicy ani pedałów. Na początku do testowania samochodów będą wykorzystywani tylko ochotnicy.

Bezzałogowe ciężarówki

Plan rządu brytyjskiego zakłada także testy bezzałogowych ciężarówek. Rząd w Londynie zapowiada, że tego typu pojazdy poprawią warunki transportu. Testy autonomicznych ciężarówek mają być przeprowadzone na drodze M6 niedaleko miejscowości Carlisle. Tam flota samochodów ma sprawdzić się w typowych warunkach panujących na drodze. Wszystkimi testowanymi pojazdami ma sterować kierowca znajdujący się w pierwszym pojeździe. Dodatkowo wewnątrz tzw. dronów mają także znajdować się kierowcy, którzy będą czuwali nad kolumną ciężarówek.

Pomimo wielu pozytywnych opinii pojazdów bezzałogowych pojawiają się także obawy o bezpieczeństwo na drogach, a także o pracę tysięcy kierowców. Brytyjskie drogi są jednymi z najbardziej przeciążonych w całej Europie, a według wielu kierowców wprowadzenie bezzałogowców jeszcze pogłębi ten problem.25.03.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »