• Autokredyty
 • Kredyty gotówkowe
 • Kredyty hipoteczne
 • Kredyty dla firm
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
07.03.2016

Kiedy amortyzacja nie jest kosztem uzyskania przychodu?

Kiedy amortyzacja nie jest kosztem uzyskania przychodu?

Odpisy amortyzacyjne są dokonywane od składników majątku uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Jednak, aby tego typu odpisy mogły stanowić koszt uzyskania przychodu, muszą być naliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi amortyzacji. Dodatkowy problem stanowią sytuacje włączające z kosztów odpisy dokonane zgodnie z prawem. W jakich przypadkach amortyzacja nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu?

Na mocy prawa podatkowego odpisy amortyzacyjne w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu, w następujących przypadkach:

a) gdy środki te zostały nabyte nieodpłatnie (z wyjątkiem praw nabytych w drodze spadku lub darowizny), jeżeli:

 • ich nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw,
 • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego,
 • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku;

b) jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte, lecz nie zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych;

c) oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

Zakup z dotacji lub subwencji

Do kosztów uzyskania przychodu nie możemy wliczyć odpisów amortyzacyjnych dotyczących środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w przypadku, gdy ich zakup został sfinansowany za pomocą dotacji lub subwencji. Przepisy ustaw podatkowych wykluczają zaliczenie do kosztów odpisów amortyzacyjnych w części, która została podatnikowi zwrócona.

Samochody o dużej wartości

Przepisy podatkowe w szczególny sposób traktują pojazdy wykorzystywane w działalności gospodarczej. W przypadku, gdy tego typu samochód ma dużą wartość, wtedy część dokonywanych od niego odpisów amortyzacyjnych nie jest uważana za koszt uzyskania przychodu.

Za samochód o dużej wartości według przepisów uważany jest taki, którego wartość początkowa przekracza równowartość 20 000 euro, przeliczoną na złotówki według kursu NBP. W takim przypadku ustawodawca wyłącza z kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro.

Umowa użyczenia

W przypadku, gdy środek trwały lub wartość niematerialna i prawna zostanie oddana do nieodpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia, nie uważa się za koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych oddanych do takiego użytkowania.07.03.2016
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy - nowe
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
1009.52 PLN
1.99%
8.11%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »