02.03.2016

W leasingu operacyjnym VAT odliczysz podwójnie!

W leasingu operacyjnym VAT odliczysz podwójnie!

Obowiązujące w Polsce przepisy umożliwiają leasingobiorcy odliczenie 60%, ale nie więcej niż 6000 zł podatku VAT od samochodu firmowego. Dodatkowo istnieje jeszcze możliwość odzyskania dwukrotnej wysokości tego limitu. W jaki sposób w leasingu operacyjnym można podwójnie odliczyć VAT?

Leasing to nadal najbardziej popularna wśród firm forma finansowania zakupu samochodu firmowego. Umowa tego typu polega na wypożyczeniu pojazdu od firmy leasingowej na warunkach uzgodnionych przez obie strony transakcji. Leasing umożliwia przedsiębiorcy korzyści podatkowe oraz nie ogranicza jego zdolności kredytowej.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest korzystniejszy dla małych przedsiębiorców. W tej formie finansowania samochód użytkowany jest przez określony okres, który powinien być krótszy niż termin całkowitego zużycia przedmiotu, czyli jego pełnej amortyzacji. Przedmiot leasingu, czyli auto, stanowi majątek firmy leasingowej, natomiast opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Podatek VAT, który obciąża raty leasingowe, jest podatkiem naliczonym.

Zasady wykupu

W leasingu operacyjnym odpisu podatku VAT można dokonać dwukrotnie od tego samego leasingowanego pojazdu. Cała transakcja musi być dokonana w ramach obowiązujących limitów. Wynosi on obecnie 60%, ale nie więcej niż 6 000 zł. Pierwszy raz leasingobiorca może odpisać podatek VAT od wpłaty początkowej – inicjalnej i rat leasingowych. Natomiast po raz drugi odpisu może dokonać podczas wykupu pojazdu. Tego typu podwójne odliczenie jest możliwe dlatego, że według izby skarbowej leasing i wykup to dwie oddzielne transakcje cywilnoprawne. Samochód zostaje wykupiony po ustalonej wcześniej cenie i na transakcję zostaje wystawiona faktura VAT.

Kiedy można skorzystać z podwójnego odliczenia VAT?

Aby przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego mógł skorzystać z obydwu odpisów VAT, muszą być spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim tego typu zwrotu nie da się przeprowadzić przy samochodach tanich, ponieważ minimalna wymagana kwota opłaty inicjalnej i sumy rat leasingowych musi wynosić co najmniej 43 tys. zł. Dodatkowo, by podwójne odliczenie VAT było możliwe, także tyle samo, czyli 43 tys. zł, musi wynosić minimalna kwota wykupu pojazdu po okresie leasingu.

Możliwość dwukrotnego odliczenia VAT od samochodu występuję wyłącznie w leasingu operacyjnym nie występuje natomiast przy kupnie za gotówkę lub w kredycie.02.03.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »