17.02.2016

Civic czy Golf? Już wiemy, który bezpieczniejszy!

Civic czy Golf? Już wiemy, który bezpieczniejszy!

Normą stało się uznawanie nowych samochodów za bezpieczne, tym bardziej że marki europejskie i japońskie w testach Euro NCAP dostają na ogół maksymalną liczbę gwiazdek. Zmiana sposobu przeprowadzania testów sprawiła jednak, że otrzymane wyniki zaskoczyły wszystkich. Która z marek – Civic czy Golf – została uznana za bezpieczniejszą?

Niemiecki automobilklub ADAC opublikował test trzech najpopularniejszych kompaktów:

 • Renault Megane,
 • Hondy Civicm
 • Volkswagena Golfa.

Wbrew ogólnym przewidywaniom najbezpieczniejszym autem w tej trójcy okazała się Honda Civic, drugie miejsce w tym rankingu zajął Renault, a na ostatnim miejscu z oceną niezadowalającą uplasował się Golf.

Zmiana metodologii testów

ADAC przeprowadził testy metodą inną niż ta, którą stosuje Euro NCAP. Europejska organizacja rozbija testowany samochód trzy razy, natomiast specjaliści z ADAC uzupełnili przeprowadzone w ten sposób testy o dodatkowe badania. Niemieccy specjaliści z ADAC, po przeanalizowaniu tysięcy wypadków drogowych, postawili na jak najwierniejsze odwzorowanie prawdziwego zderzenia. Samochód poddawany testowi przeprowadzanemu przez ADAC jedzie z prędkością 50 km/h i zderza się czołowo z platformą, która porusza się z tą samą prędkością w przeciwnym kierunku. W testowanych autach umieszczone są manekiny imitujące: kierowcę, pasażera oraz dziecko w foteliku na tylnym siedzeniu. W kukłach znajdują się specjalne czujniki, które rejestrują i nagrywają wszystkie ruchy i czynności marionetek podczas zderzenia.

Liderzy i przegrani

Podczas ostatnich testów wykonanych przez Euro NCAP auta: Honda Civic, Renault Megane i Volkswagen Golf otrzymały doskonałe noty, różnice w wynikach były mało znaczące. Inaczej sprawa wygląda w próbach przeprowadzonych przez ADAC. W tych testach Honda Civic jako jedyna została oceniona jako auto dające dobrą ochronę. Dwa pozostałe samochody zyskały tymczasem dużo niższe noty.

Renault Megane dostał ocenę dostateczną, co oznacza niewystarczającą wytrzymałość auta. Najgorzej w testach sprawił się Golf - okazuje się, że najmniej chroni pasażerów. Z przeprowadzonych prób wynika, że podczas zderzenia strefa zarówno zgniotu, jak i czoło samochodu nie pochłaniają energii zderzenia, tym samym przenosząc cały impet na pasażerów. Specjaliści ADAC uważają, że przód Golfa jest za miękki i przez to nie chroni dalszej części auta przed impetem zderzenia. Konsekwencją wypadku w tego typu samochodzie będą poważniejsze urazy pasażerów.17.02.2016
Dodaj do

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »