12.02.2016

Przez Internet czy u agenta - gdzie kupić tańsze OC?

Przez Internet czy u agenta - gdzie kupić tańsze OC?

Ubezpieczenie OC wykupujemy na rok. Po tym okresie nie musimy zawierać umowy z tym samym ubezpieczycielem, możemy poszukać nowej, korzystniejszej polisy. Ubezpieczenie samochodu możemy nabyć na kilka sposobów - u agenta, w oddziale firmy ubezpieczeniowej, przez Internet lub telefon, ale gdzie kupić najtańsze OC?

OC komunikacyjne, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każdy właściciel samochodu. Ubezpieczenie to powinno być wykupione od razu po zakupieniu pojazdu, najpóźniej w dniu jego rejestracji. W ramach OC ubezpieczyciel pokrywa szkody, które wyrządzi kierowca pojazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. Podstawowy zakres polisy OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Za brak OC naliczane są kary finansowe.

Gdzie kupić OC?

W związku z tym, że zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, kupując je, warto poszukać najtańszego.

Polisę OC możemy nabyć w następujący sposób:

 • przez agenta wyłącznego - jest to osoba, która oferuje ubezpieczenia tylko jednej firmy ubezpieczeniowej;
 • w multiagenacji - jest to punkt sprzedaży ubezpieczeń oferujący możliwość zawarcia ubezpieczenia w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych;
 • na infolinii – każdy ubezpieczyciel posiada swoją infolinię, za jej pośrednictwem, możemy zawrzeć określoną umowę ubezpieczenia;
 • przez internet - w trybie direct i za pośrednictwem porównywarki internetowej - daje możliwość zawarcia ubezpieczenia za pośrednictwem Internetu bez udziału osób trzecich;
 • u brokera ubezpieczeniowego – zajmuje się bardzo dużymi kontraktami ubezpieczeniowymi, m. in.: majątkowymi, flot samochodowych oraz dużymi polisami grupowymi na życie.

Polisa u agenta

Decydując się na zakup polisy OC u agenta lub w oddziale firmy ubezpieczeniowej, mamy możliwość dokładnego przeanalizowania warunków ubezpieczenia oraz uzyskania dodatkowych informacji. W takim przypadku mamy możliwość dokonania płatności na miejscu, a także otrzymania od ręki umowy OC. Wadą takiego rozwiązania jest to, że musimy osobiście wybrać się do placówki lub agenta, czyli musimy na taką czynność znaleźć czas. Dodatkowo decydując się na taką opcje, mamy do czynienia tylko z ofertą jednej wybranej firmy ubezpieczeniowej.

OC przez internet

Gdy zdecydujemy się na zakup polisy OC przez Internet, możemy wybrać porównywarkę ubezpieczeń lub direct – kalkulator ubezpieczeń. Porównywarka to strona internetowa, na której możemy porównać oferty kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Taka opcja daje możliwość przeanalizowania w jednym miejscu wielu ofert ubezpieczeniowych. Kalkulator ubezpieczeń pozwala natomiast wybrać ofertę jednego z ubezpieczycieli i obliczyć wysokość składki ubezpieczenia.

Szukając polisy OC, najlepiej zapoznać się z kilkoma ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dopiero wtedy wybrać odpowiednią dla siebie.12.02.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »