23.02.2016

Od czego zależy cena OC? 10 czynników

Od czego zależy cena OC? 10 czynników

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu. Wysokość składki jest jednak wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i może zależeć od wielu aspektów. Oto 10 głównych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC.

Wysokość składki OC jest ustalana przez ubezpieczyciela na podstawie kalkulacji ryzyka wystąpienia szkody. Kalkulacja ta jest dokonywana poprzez zestawienie kilku czynników ustalonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Firmy ubezpieczeniowe, biorąc pod uwagę dane statystyczne, weryfikują kierowców stwarzających większe ryzyko i generujących większą ilość szkód. Tacy kierowcy najczęściej są zmuszeni do opłacania wyższych składek OC.

Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę poniższe aspekty:

1. Typ właściciela pojazdu

Towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej wyliczają składki dla osób fizycznych, a inaczej dla firm. W przypadku działalności gospodarczych ubezpieczyciel zakłada, że ubezpieczonym autem może jeździć więcej osób niż jeden kierowca, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.

2. Wiek właściciela samochodu

Towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że młodzi, mniej doświadczeni kierowcy stanowią większe ryzyko szkód. Obostrzenie wiekowe dotyczy na ogół kierowców do 29 roku życia lub takich, którzy dopiero zdobyli prawo jazdy.

3. Miejsce zarejestrowania pojazdu

Ubezpieczyciele często wyliczają składkę OC na podstawie miejscowości, w której jest zarejestrowany samochód. Niektóre regiony w Polsce są uważane przez firmy ubezpieczeniowe za bardziej szkodowe, biorąc pod uwagę statystyki.

4. Rodzaj pojazdu

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają inne taryfy dla samochodów osobowych, ciężarowych czy też motocykli.

5. Charakter używania samochodu

Przy wyliczaniu składki towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę to, do jakich celów jest używany ubezpieczony pojazd. Inaczej obliczona będzie składka dla auta używanego do celów prywatnych, a inaczej dla taxi lub pojazdu zastępczego.

6. Marka samochodu

Ubezpieczyciele stosują łagodniejsze składki OC dla popularnych marek samochodów.

7. Model samochodu

Według statystyk niektóre modele samochodów dużo częściej biorą udział w wypadkach i to wpływa także na wysokość składki OC.

8. Pojemność silnika samochodu

Według ubezpieczycieli, auto z większym silnikiem jest szybsze, co wpływa na większe ryzyko szkody.

9. Historia ubezpieczenia kierowcy

Im dłuższy okres bezszkodowej jazdy, tym większe zniżki - każda kolizja powoduje zwyżki w polisie.

10. Inne produkty u tego samego ubezpieczyciela

Decydując się na dodatkowe produkty, np. polisa AC, w tej samej firmie ubezpieczeniowej, zyskujemy kolejne zniżki w składce OC.23.02.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
973.51 PLN
4.50%
6.48%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »