• Autokredyty
 • Kredyty gotówkowe
 • Kredyty hipoteczne
 • Kredyty dla firm
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Kwota spłaty
lat
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz aby otrzymać najlepsze oferty!
15.03.2016

Zasady odliczania VAT-u od paliwa w 2016 roku

Zasady odliczania VAT-u od paliwa w 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku zmieniły się zasady naliczania podatku VAT, a Ministerstwo Finansów wprowadziło tzw. prewspółczynniki. Co to oznacza dla właścicieli samochodów użytkowanych w firmie? Czy zasady odliczania VAT-u od paliwa również uległy zmianie w 2016 roku?

Ministerstwo Finansów zostało zmuszone do pełniejszego dostosowania przepisów, dotyczących podatku VAT do prawodawstwa Unii Europejskie. Wynikło to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Co oznaczają nowe zasady?

W wyniku konieczności dostosowania polskiego prawodawstwa do przepisów unijnych nastąpiła zmiana, która dotyczy ograniczeń w odliczaniu należnego podatku w sytuacji, gdy dany towar lub usługa została zakupiona do firmy, ale jest również wykorzystywana poza działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji obliczenie należnego podatku następuje z wykorzystanie tzw. prewspółczynnika. To właśnie on określi procentowo alokację zakupu związanego z działalnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a także z działalnością, której VAT nie dotyczy. Prewspółczynnik nigdy wcześniej nie był stosowany w polskiej ustawie o podatku VAT.

Minister Finansów potwierdził, że powyższa zmiana nie dotyczy zasad odliczania VAT od samochodu i tu przepisy pozostają takie same, jak w roku 2015. Przypomnijmy, jak odlicza się VAT w przypadku samochodów wykorzystywanych w firmie.

Kiedy 50%, a kiedy 100% odliczenia?

Art. 86a ust. 1 określa, że od wszelkich wydatków, jakie ponosi przedsiębiorca z związku z użytkowaniem samochodu w działalności mieszanej (do celów służbowych i jednocześnie do celów prywatnych), można dokonać odliczenia podatku VAT, ale tylko w wysokości 50% należnej kwoty.

Z kolei ust. 3 powyższego artykułu precyzuje, że gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych, od jego zakupu i użytkowania, ale również od zakupu do tego pojazdu paliwa, można odliczyć aż 100% należnego podatku VAT.

Pozostawienie dotychczasowych zasad odliczania podatku VAT, które zostały wprowadzone od 1 lipca 2015 roku, znacznie upraszcza księgowość i eliminuje konieczność prowadzenia czasochłonnej i bardzo uciążliwej ewidencji do celów podatkowych w przypadku mieszanego użytkowania samochodów. Gdyby nowe zmiany w zasadach odliczania podatku VAT z użyciem prewspółczynników zostały wprowadzone również w przypadku samochodów, odliczanie VAT stałoby się o wiele bardziej skomplikowane.15.03.2016
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy - nowe
954.83 PLN
0.00%
5.63%
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
1009.52 PLN
1.99%
8.11%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »