18.02.2015

Jak nie zapłacić mandatu za fotoradar?

Jak nie zapłacić mandatu za fotoradar?

Fotorady na stałe zdobią już pejzaż polskich dróg. Niestety w wielu wypadkach nie poprawiają wcale bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale są maszynką do zarabiania pieniędzy przez państwo i władze lokalne. Jak zatem nie dać się ukarać na podstawie zdjęcia wykonanego fotoradarem?

Pomysłowość Polaków nie zna granic, a widać ją także w walce z fotoradaram. Kierowcy mają już swoje sprawdzone sposoby, jak nie płacić mandatów, ciągle obmyślając ku temu nowe rozwiązania. Pomijając stronę moralną takiego działania, przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom w walce z GITD i strażą miejską.

Jednym z popularnych sposobów na mandaty z fotoradarów jest przeciąganie postępowania GITD najdłużej, jak się tylko uda. Inspekcja ma 180 dni od zrobienia zdjęcia sprawcy do wystawienia mandatu. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, możemy dostać tylko wezwanie do sądu, który wcale nie musi stawać po stronie GITD. Do sprawdzonych sposobów na przeciąganie sprawy należy… ignorowanie pism przysłanych ze straży miejskiej lub GITD. Nierzadko sprawia to, że sprawa ulega przedawnieniu.

Do klasycznej już metody walki z mandatem należy ignorowanie formularza przesłanego przez Inspekcję lub straż miejską i odpowiadanie na własnej kartce, pisane odręcznie z informacją, że w danym dniu nie prowadziło się samochodu. Oczywiście, nie wskazuje się osoby, która była kierowcą. Teoretycznie GITD lub straż miejska będzie chciała ukarać takiego delikwenta za niewskazanie sprawcy, jednak takie uprawnienia ma jedynie policja, więc nie należy się bać. W tym miejscu można powołać się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2013 roku oraz na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca 2014 roku. Dodatkowo niektóre osoby zasypują korespondencją ograny chcące wystawić mandat, np. z prośbą o przesłanie zdjęcia, homologacji fotoradaru, warunków pogodowych itp.

Innym, trzeba przyznać, że jednak nieuczciwym, sposobem jest wskazywanie jako kierowcy hipotetycznego znajomego, który mieszka poza granicami Unii Europejskiej, najczęściej na wschodzie. Mało prawdopodobne, żeby udało się namierzyć taką osobę, co w konsekwencji może spowodować umorzenie sprawy.

Warto również wiedzieć, że czasami niektórzy kierowcy skutecznie podważają przed sądem jakość zdjęcia z fotoradaru (np. zbyt ciemne lub niewyraźne), co może również uchronić przed mandatem. 18.02.2015
Dodaj do
, ekspert Comperia.pl

TOP 3 - KREDYTY SAMOCHODOWE

Więcej
Bank
Rata
Prowizja
Oprocentowanie
rzeczywiste
Ocena
klientów
 
Kredyt samochodowy
964.38 PLN
1.00%
6.07%
Kredyt samochodowy
966.29 PLN
1.20%
6.15%
Kredyt samochodowy (z ubezpieczeniem)
987.84 PLN
4.50%
7.13%

 • Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  24.05.201624.05.2016
  Jak napisać oświadczenie o wypadku?
  Gdy podczas podróży samochodem zdarzy nam się drobna stłuczka, do której nie musimy wzywać policji, powinniśmy za zgodą wszystkich uczestników zdarzenia spisać oświadczenie. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu z kolizji...  »
 • Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  17.05.201617.05.2016
  Wypożyczanie samochodów - jak nie stracić kaucji?
  Decydując się na wypożyczenie samochodu, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia będzie chciała skorzystać z opcji blokady pieniędzy na naszej karcie płatniczej lub zażąda wstępnej przedpłaty. Jak nie stracić kaucji, korzystając z...  »
 • Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  06.05.201606.05.2016
  Niemcy dopłacają do elektryków. A Polska?
  Ponieważ rynek samochodów elektrycznych w Niemczech nie rozwija się tak szybko, jak zakładał tamtejszy rząd, kraj ten zamierza przeznaczyć na rozwój tej gałęzi motoryzacji aż 1 mld euro. Czy w Polsce również możemy liczyć...  »
 • Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  02.05.201602.05.2016
  Zgubiona karta pojazdu to nie problem
  Karta pojazdu jest wydawana obowiązkowo do każdego samochodu rejestrowanego w Polsce po 1999 roku. Tego typu dokument jest niezbędny przy rejestracji samochodu. Co zrobić, gdy jednak kartę pojazdu zgubimy?   »
 • Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  29.04.201629.04.2016
  Oto 3 najczęściej kupowane samochody w Polsce
  Wedle statystyk z roku poprzedniego okazuje się, że Polacy kupują coraz więcej nowych samochodów. Sprzedaż aut w salonach w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 wzrosła aż o 8%. Jakie samochody są najczęściej kupowane Polsce?   »
 • Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  25.04.201625.04.2016
  Kolejne auta bezzałogowe wyjadą na ulice Chin
  Już niedługo samochody autonomiczne będą testowane w warunkach ruchu drogowego w Chinach. Prezes Volvo zapowiedział, że w pierwszej kolejności technologia ta będzie jednak sprawdzona w Szwecji. Kiedy samochody bezzałogowe trafią na drogi Chin?...  »
 • Jak działa leasing konsumencki?
  20.04.201620.04.2016
  Jak działa leasing konsumencki?
  Leasing konsumencki to stosunkowo nowa metoda pozyskania pieniędzy na sfinansowanie samochodu przez osobę niebędącą przedsiębiorcą. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak działa leasing konsumencki, a szkoda, bo może stanowić dobrą alternatywę...  »